***2019 8th Annual Junior High All State Showcase***
Boys Baseball & Girls Softball October 12-13, 2019

Contact Josh Graves about this exciting event!
Phone: 217-245-8405
Email: director4@lenzfield.com 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

October 12-13 Junior High All State Showcase Game Schedule

Junior High All State Showcase Standings & Pool Play Results

8th Grade Boys All State Showcase Rosters

7th Grade Boys All State Showcase Rosters

Girls Softball All State Showcase Rosters

8th Grade Baseball All Tournament Team:

AJ Davis, Morton- North Central
Bryce Elsesser, Morton- North Central
Jude Strahm- Brimfield- North Central
Dominic Panozzo, Bourbonnais- North
Dan Olson, Coal City- North
Alec Marchetto, Edwardsville Liberty- South West
Cole Noreuil, Delavan- East Central
Zach Weiner, Jerseyville St. Francis- West
Alex Chopra, Chatham Glenwood- South Central
Ethan Krutke, East Peoria Central- Central
Kollin Asbury, Potomac- Armstrong- East
Isaac Flowers, Newton- South East
Ashton Ertz, Payson Seymour- West Central

6th/ 7th Grade Baseball All Tournament Team:

Cody Freitas, Bourbonnais- North
Coy Taylor, Royal Prairieview Ogden- North
Ike Young, Monticello- North
TJ Woods, Champaign St. Matthews- North
Brandon Sieben, Morton- Central
Owen Hidden, East Peoria Central- Central
Andrew Horton, East Peoria Central- Central
Tycen Fullerton, Mt. Sterling Brown County- West
Luke Saxe, Pittsfield Pikeland- West
Kolin Gibbs, Mt. Pulaski- East Central
Luke Martin, Mt. Pulaski- East Central
Talon Albrecht, Greenfield- Northwestern- South West
John Hilpert, Millstadt- South

Girls Softball All Tournament Team:

Jordyn Turner, Olympia- East Central
Danika Frazier, Olympia- East Central
Evelynn Brohlmann, Maroa- Forsyth- East Central
Justice Krus, Dunlap- Central
Jaylynn Sarnes, Havana- Central
Ruby Tarr, Tolono Unity- East
Maddie Schierholz, Normal Parkside- North East
Anyah Hart, Pekin Rankin- North Central
Nora Johnson, Germantown Hills- West Central
Hannah Uhles, Carrollton- South West
Megan Cribelar, Casey Westfield- South East
Emma Gipson, Gillespie- South
Payton Stupavsky, Payson Seymour- West

ITINERARY OF EVENTS:

SATURDAY OCT. 12th
· Opening games will start at 1:00 P.M. on Saturday, with opening ceremonies immediately following the conclusion of all of the first round games at approximately 3:00 P.M.

· Remaining Saturday game times will be 3:30 P.M, 5:30 P.M, and 7:30 P.M

SUNDAY OCT. 13th
· Sunday games will be played at 9:00 A.M., 11:00 A.M., 1:00 P.M., 3:00 P.M., and 5:00 P.M.

**NOTE – All players will need to check-in before Opening Ceremonies. Check-in will be set up under the big blue tent in the center of the main complex.

OTHER IMPORTANT INFORMATION

  1. All teams will play a minimum of 4 games (2 on Saturday & 2 on Sunday)
  2. Players should wear their Jr. High School Team’s Uniform.
  3. All players will receive as part of their $85 fee, an official All State T-shirt and All State Award.
  4. All players will be sent further details after receipt of registration.

 

________________________________________________________________________________