Committed Teams for 2018

Listed below are the teams that are registered and paid to “Play the Turf” in 2018. 

If there is an ‘*’, that means they are signed up and sending in their payment.

Contact Tim Culbertson today at director2@lenzfield.com to get your team on this list.

Please note that full payment is required to officially secure a spot in our tournaments.

asa_logo

 

DatesCommitted Teams
College Baseball
February & March

College teams
renting fields
February 17th: Madonna University, Clarke University

February 18th: Madonna University, Clarke University

February 23rd: William Penn University, Hannibal-LaGrange University, Lakeland College, Southeasteran Iowa

February 24th: Iowa Wesleyan University, Lawrence University, Lakeland College

February 25th: Iowa Wesleyan University, Lawrence University, Lakeland College, Southeastern Iowa

March 3rd: MacMurray College, Lawrence University, Loras College, Elmhurst College, Blackburn College

March 4th: MacMurray College, Lawrence University, Loras College, Elmhurst College, Blackburn College, Eureka College, Robert Morris University-Springfield, Iowa Wesleyan University

March 6th: Iowa Wesleyan University, Knox College
March 16-18
High School
Jamboree #1
High School Boys Baseball: 1) Rock Island HS 2) Illini Bluffs HS 3) Ridgewood HS 4) Sterling HS 5) Forreston HS 6) Abingdon-Avon HS 7) Princeville HS 8) Marmion Academy HS 9) Galesburg HS 10) Midland HS 11) Harvest Christian Academy HS 12) Morgan Park HS* 13) Peoria Richwoods HS 14) Coal City HS 15) Plainfield East HS 16) Jacksonville HS 17) ROWVA-Williamsfield HS 18) Marquette Academy HS 19) Greenfield/Northwestern HS 20) Mendon Unity HS 21) Winnebago HS 22) Solorio Academy HS 23) Illinois Valley Central HS 24) Macomb HS 25) Midwest Central HS 26) DeKalb HS (HS Boys Baseball is FULL on Friday 3/16 and Saturday 3/17, still limited openings on Sunday 3/18)

High School Girls Softball:1) Rock Island HS 2) Princeville HS 3) Dunlap HS 4) Galesburg HS 5) Illinois Lutheran HS 6) Coal City HS 7) Seneca HS 8) Marquette Academy HS 9) Normal U-High HS
March 23-25
High School
Jamboree #2
High School Boys Baseball: 1) Freeport HS 2) Serena HS 3) West Carroll HS 4) Knoxville HS 5) Larkin HS 6) Orangeville HS 7) Plaza Heights Christian Academy HS 8) Lincoln-Way East HS 9) Bartlett HS 10) Newark HS 11) Marengo HS 12) Woodstock HS 13) Earlville-Leland HS 14) Morris HS 15) Spring Valley Hall HS 16) Washington HS 17) Antioch HS 18) Geneva HS 19) Glenbard East HS 20) Mercer County HS 21) Genoa-Kingston HS 22) Mendon Unity HS 23) Tinley Park Andrew HS 24) Glenbard North HS 25) Kenwood Academy HS 26) Ottawa HS* (HS Boys Baseball is FULL on Friday 3/23, Saturday 3/24, and Sunday 3/25)

High School Girls Softball: 1) Serena HS 2) West Carroll HS 3) Orangeville HS 4) Genoa-Kingston HS 5) Routt Catholic HS* 6) Morris HS 7) Newark HS 8) Lake Zurich HS*
March 30-31
High School
Jamboree #3
High School Boys Baseball:1) El Paso-Gridley HS 2) Fulton HS* 3) Belvidere North HS 4) Limestone HS 5) Alleman HS 6) Maine East HS 7) Glenbard South HS* 8) Mendon Unity HS 9) Rantoul HS*

High School Girls Softball:1) Brown County HS* 2) Evergreen Park HS 3) Routt Catholic HS* 4) El Paso-Gridley HS
March 30-31 11u Boys: 1) Team Illini* 2) DBA Mustangs* 3) Diamondbacks* 4) Central Valley Rage

14u Boys: 1) Team Illini* 2) Hitmen Baseball 3) DBA Mustangs*
April 6-8





12u Boys: 1) St. Louis Prospects* 2) Champaign Xpress 3) Mid Illini Braves 4) Springfield Cardinals 5) Rawlings Xtreme (MO) 6) Xtreme Heat 7) Gold Glovers-Bertelsman* 8) Chatham Braves 9) Macomb Bombers 10) Illinois Axis 11) Illinois Braves 12) Burlington Mudd Dawgs (IA) 13) Midwest Bandits* 14) Edwardsville Tigers

13u Boys: 1) Team Illini* 2) Dubuque Tigers (IA) 3) ILMO Storm 4) O'Fallon Bombers* 5) St. Louis Prospects-Limp 6) Columbia Warriors (MO) 7) St. Charles Capitals (MO) 8) Illinois River Monkeys (13u is FULL, please see other Lenz Field 13u tournaments)

14u PG Super25 Boys: 1) Davenport Little Hawks (IA) 2) St. Louis Prospects Scout Team 3) STiKS Academy Black (WI) 4) St. Louis Naturals-Marino 5) Missouri Gators-Wissler 6) St. Louis Gamers Blue* 7) Midwest Prospects Scout Team (MO) 8) Morris Chiefs American (IN)* 9) Iowa Select Black 10) Team Illini* 11) NWA Prospects (AR) 12) Iowa Select Royal 13) Cangelosi Sparks Black 14) MVP Baseball Academy-Hudspeth (IN)* 15) Top Tier Americans 16) Elite Baseball Training 17) Recruits Baseball Club-Hogan (MO) 18) Columbia Warriors-Hill (MO)* 19) Racine RiverDawgs (WI) 20) Cangelosi Sparks Red 21) Missouri Gators-Culberson 22) Game 7 Legacy 23) Lake County Lightning 24) Recruits Baseball Club-Berra (MO) 25) Iowa Warriors 26) Top Tier Nationals 27) Pro Player Canes-Currie 28) Elite Premier-Varon 29) Midwest Elite (KS)* 30) St. Louis Gamers Gray* (14u is FULL, please see other Lenz Field 14u tournaments)
April 13-15





9u Boys: 1) Illinois Fury* 2) Mid MO Mayhem* 3) Central State Spikes 4) Taylorville Storm 5) BC Barnstormers* 6) Illinois Braves

11u Boys: 1) Edwardsville Orange Sox-Orange 2) Morris Tomahawks-Wheeler 3) Team Illini* 4) Champaign Tribe 5) Panthers Baseball 6) Central Illinois Swing 7) Central Illinois Force* 8) Riverbend Redbirds* 9) Central Valley Rage

13u PG Super25 Boys: 1) QC Riot 2) Evoshield Canes Midwest (IN)* 3) Team Illini* 4) Lake County Lightning-Garcia 5) ILMO Storm 6) Elite Baseball Training 7) Muskego Warriors (WI) 8) Missouri Gators-Eisen 9) Quad City Cannons-Gunn* 10) Dirtbags Baseball (MO) 11) Rawlings Xtreme-Wasson (MO) 12) Cincinnati Fury Elite (OH)* 13) Edwardsville Tigers 14) Quad City Hitmen Elite 15) St. Louis Gamers Blue* 16) Northwest Travelers White 17) St. Louis Gamers Gray 18) BlackSox Baseball (KS)* 19) Carlinville Mud Dogs 20) Columbia Warriors (MO) (13u is FULL, please see other Lenz Field 13u tournaments)

14u Boys: 1) Springfield Pride Blue 2) Team Illini* 3) Muskego Warriors (WI)* 4) Central Illinois Swing* 5) STiKS Academy Red (WI) 6) Midwest Xpress* 7) Cedar Rapids Cougars Gold (IA) 8) Adidas Surge (MO) 9) Edwardsville Tigers Black 10) St. Louis Force 11) Barnstormer Aces (IA)* (14u is FULL, please see other Lenz Field 14u tournaments)
April 20-22



10u Boys: 1) River Valley Rebels (MO)* 2) Hannibal Mudcats Red (MO) 3) The Lumberjacks* 4) Hannibal Mudcats Blue (MO) 5) Springfield Arsenal White* 6) O'Fallon Athletics* 7) Rockers 8) Arch City Elite (MO)* (10u is FULL, please see other Lenz Field 10u tournaments)

12u PG Super25 Boys: 1) Springfield Cardinals 2) St. Louis Force-McGhee 3) The Lumberjacks* 4) Tigers-McDonald (MO) 5) Mid Illini Braves 6) Collinsville Extreme-Viox 7) Schaumburg Flyers 8) Champaign Dream* 9) Hannibal Mudcats (MO) 10) Rawlings Xtreme-Gibson (MO)*

13u Boys: 1) Edwardsville Tigers 2) ILMO Storm 3) Phenom Illinois-Blue 4) Pikeland Buick GMC 5) Brookfield Bulldogs (WI) 6) Rawlings Xtreme-Kranawetter* 7) Thunderstix (MO) 8) Springfield Cyclones* 9) Team Illini* 10) Shredders 11) Illinois Dynasty-Gessner* 12) Illinois River Monkeys 13) Champaign Dream-Namoff*

12B ASA Girls: 1) Mid-State Fury* 2) Cobras '05 (MO) 3) St. Louis Heat '05 4) Michigan Elite* 5) Midwest Adrenaline 6) Spartan Storm-Verry* 7) Bluff City Fastpitch 8) Blue Ice Shock* 9) Spartan Storm-Patterson (12B is FULL, please see other Lenz Field 12B tournaments)

14B ASA Girls: 1) O'Donnells (MO) 2) BNGSA Crush 3) Pumas Fastpitch White* 4) Heat Black '05 5) Tri-County Thunder* 6) Outlaws '03 (MO) 7) Spartan Storm '04 Hopkins* 8) Mid-State Fury* (14B is FULL, please see other Lenz Field 14B tournaments)
April 27-29





8u Boys: 1) Midwest Xtreme* 2) Tri-County Bulldogs* 3) Quincy Dirtbags* 4) Morton Baseball* 5) Ridge Runners* 6) Q-City Heat 7) Mattoon Hit-Men*

11u A/AA Boys: 1) Mahomet Mavericks 2) Quincy Junior Gems 3) Monticello Sages 4) Pewaukee Jr. Pirates (WI) 5) Dirtbags Baseball 6) St. Louis Dynamite Red* 7) Edwardsville Tigers White* 8) Carlinville Capitals* 9) St. Louis Bandits 10) Illinois Bombers* (11u is FULL, please see other Lenz Field 11u tournaments)

12u A/AA Boys: 1) Crystal Lake Bombers 2) Springfield Pride* 3) Central State Minutemen 4) Mid Illini Braves 5) Springfield Batbusters* 6) Xtreme Heat 7) Pewaukee Jr. Pirates (WI) 8) THZ Tribe (MO) (12u is FULL, please see other Lenz Field 12u tournaments)

13u A/AA Boys: 1) Crystal Lake Bombers Red 2) Midwest Boyz 3) Beardstown Bulldogs 4) Forsyth Fire 5) Lockport Cobras 6) Pikeland Buick GMC 7) Wasco Wolverines 8) ILMO Storm 9) Batavia Bulldogs Gold 10) Springfield Mets 11) Pewaukee Jr. Pirates (WI) 12) Jacksonville Outlaws 13) Eagles Elite* 14) Paris Lakers* (13u is FULL, please see other Lenz Field 13u tournaments)

14u A/AA Boys: 1) Springfield Pride Blue 2) Crystal Lake Bombers 3) Springfield Pride Red 4) Central Illinois Swing* 5) St. Louis Fire 6) St. Louis Naturals-Mueller 7) Mahomet Mavericks* 8) NEMO Stixx 9) Storm Baseball 10) Pewaukee Jr. Pirates (WI) 11) St. Louis Bandits (14u is FULL, please see other Lenz Field 14u tournaments)
May 4-6



10u PG Super25 Boys: 1) The Hitmen* 2) MATBO Red 3) Hannibal Mudcats Red (MO) 4) TriTown Warhawks (IN) 5) Quad City Hitmen Elite 6) Team Illini* 7) Springfield Arsenal Maroon* 8) Springfield Cardinals

11u PG Super25 Boys: 1) Team Illini* 2) BNBA Renegades Red 3) Springfield Batbusters* 4) THZ Tribe (MO) 5) Midwest Mafia 6) Quad City Hitmen Elite 7) Central Illinois Force 8) Danville Fury 9) Cedar Rapids Reds (IA)* 10) Missouri Gators-Quiles*

12u Boys: 1) Lockport Cobras 2) Coal City Crushers 3) Mid Illini Braves 4) Xtreme Heat 5) Midtown Muddogs (MO)* 6) Quincy Crush 7) Missouri Gators* 8) Illinois Steel*

13u Boys: 1) ILMO Storm 2) Chatham Braves 3) Troy Spartans-Hutton 4) Edwardsville Tigers 5) Central Illinois Force 6) Team Illini* 7) Rawlings Tigers-Johns 8) Hannibal Mudcats (MO) 9) Twin City Hurricanes 10) Milstadt Explosion 11) Hitting Center Arsenal White

14u Boys: 1) Springfield Pride Blue 2) Warbird Senators 3) Team Illini* 4) Central Illinois Force* 5) The Knights 6) Washington Baseball Club 7) Midwest Xpress* 8) Indiana Astros* 9) Thundercat Baseball Grey (WI)
May 11-13 8u A/AA Boys: 1) Forsyth Fire 2) Legends Baseball 3) Quincy Dirtbags* 4) Springfield Cardinals-Workman 5) Ridge Runners* 6) Team Illini 7) Rochester Rockets*

14u A/AA Boys: 1) Springfield Pride Red 2) Central State Spikes 3) Panthers-Williams* 4) Arsenal Baseball* 5) Washington Baseball Club

10B ASA Girls: 1) Villa Grove Elite* 2) Heat Black '07* 3) Bordertown Bandits 4) Mt. Zion Lady Braves 5) Missouri Crushers* 6) Mid-State Fury* 7) Black Widows '08* 8) Midwest Extreme (MO) 9) Capital City Wahoos* 10) Beardstown Blitz* 11) Chatham Angels-McBride*

12B ASA Girls: 1) Cobras '05 (MO) 2) Bordertown Bandits 3) Midwest Adrenaline 4) Williamsville Whiplash* 5) Springfield Stars '06* 6) Spoon River Rampage* 7) Bluff City Fastpitch 8) Mid-State Fury* 9) Midwest Extreme (MO) 10) Villa Grove Elite 11) St. Louis Academy* 12) Knox County Crush '06*

14B ASA Girls: 1) Comets Fastpitch* 2) Tri-County Thunder* 3) Williamsville Whiplash* 4) Fisher Force* 5) Phenoms* 6) Starved Rock Bandits* 7) Mid-State Fury* 8) Cobras Fastpitch '04 (MO)* 9) Bluff City Elite-Evola
May 18-20


9u A/AA Boys: 1) The Lumberjacks* 2) BC Barnstormers* 3) Southern Illinois Titans 4) Clinton Rams 5) Chesterfield River Bandits (MO) 6) Hitting Center Arsenal 7) Central Illinois Force Yellow* 8) Missouri Gators-Graves*

10u A/AA Boys: 1) Midwest Mashers* 2) Springfield Arsenal White* 3) Rawlings Xtreme (MO) 4) The Lumberjacks* 5) Collinsville Extreme-Gaskill 6) Mid Illinois Phenoms Gold* 7) The Hitmen* 8) Monticello Sages 9) Forsyth Fire

11u A/AA Boys: 1) Southern Illinois Slam* 2) Dirtbags Baseball 3) Quincy Junior Gems 4) Boone County Bombers (IN) 5) Limestone Rockets 6) Missouri Redhawks 7) Waterloo Razorbacks

12u A/AA Boys: 1) O'Fallon Bombers 2) Mid Illini Braves 3) Springfield Batbusters* 4) The Lumberjacks* 5) Rawlings Xtreme (MO) 6) Sangamo Stealth* 7) Macomb Bombers 8) Springfield Steelmen* 9) Midwest Bandits* 10) Central Illinois Raptors 11) Indiana Renegades*

13u A/AA Boys: 1) Beardstown Bulldogs 2) SI Bolts 3) ILMO Storm 4) Pikeland Buick GMC 5) Champaign Xpress* 6) Jacksonville Outlaws 7) Moline Blackhawks-Luna 8) Game 7 Legacy 9) Jr. Dawgs 10) Mahomet Diamond Dogs 11) Shredders 12) Midwest Boyz 13) Macomb Bombers*
May 25-27







sold-out
10u A/Rec Boys: 1) Prairieland CoalJaxx 2) Adrenaline Baseball (MO)* 3) Pana Jr. Panthers 4) The Lumberjacks* 5) Central State Spikes 6) Mud Dogs Baseball* 7) Forsyth Fire (10u is FULL, please see other Lenz Field 10u tournaments)

11u A/Rec Boys: 1) Tri-County Threat 2) NEMO Panthers 3) Illinois Braves 4) Streator Sliders 5) Gillespie Sting 6) Chesterfield Express (MO) 7) Central State Spikes (11u is FULL, please see other Lenz Field 11u tournaments)

12u A/Rec Boys: 1) Shelbyville Rams 2) Northern Illinois Gators* 3) St. Louis Rebels 4) Minooka RiverCats 5) Bombers (MO) 6) Central Illinois Stars 7) Mid Illini Braves 8) Monticello Sages 9) Rawlings Tigers-Sauer (MO) 10) Prairieland CoalJaxx 11) Mahomet Mavericks 12) Havana River DAWGS 13) Canton Little Giants 14) Gillespie Sting 15) Mud Dogs Baseball 16) Central Panthers* (12u is FULL, please see other Lenz Field 12u tournaments)

13u A/Rec Boys: 1) Central Illinois Chiefs 2) O'Fallon Blue Sox* 3) Neoga Warriors 4) Champaign Dream-Flowers 5) Rochester Rockets 6) Chatham Redskins 7) Jerseyville Panthers* 8) Gillespie Sting 9) Central Illinois Bombers* 10) The Lumberjacks* (13u is FULL, please see other Lenz Field 13u tournaments)

14u A/Rec Boys: 1) Harrison Raiders (IN)* 2) Springfield Pride Red 3) Sunnyland Wildcats 4) Prairieland CoalJaxx 5) Midwest Central Raiders* 6) Mid-State Force 7) Macomb Bombers* 8) Canton Little Giants 9) Gillespie Sting 10) Knights Baseball 11) Central Illinois Rebels White 12) Livingston County Thunder* 13) Midwest Makos 14) Lincoln Heat* (14u is FULL, please see other Lenz Field 14u tournaments)
May 28 11u Boys:

13u Boys:

15u Boys: 1) Lenz Field Warriors 2) Central MO Elite* 3) Springfield Blue Chips*
June 1-3

15u PG Super25
is May 31-June 3

15u BOYS IS COLLEGE SCOUTED EVENT
15u PG Super25 Boys: 1) Lenz Field Warriors 2) Central Missouri Elite* 3) Wisconsin Thunder* 4) Illinois Hawks* 5) Extreme Elite-Fox 6) Springfield Batbusters* 7) Warbird Senators 8) Rawlings Xtreme (MO)* 9) Illinois Dynasty-Soto* 10) Stars Baseball (MO)* 11) Missouri Gators-Osinski* 12) Z20 Legends 13) Rebels Elite* 14) THZ Tribe (MO) 15) St. Louis Naturals-Wittenauer* 16) Jefferson Jays (MO)*

8B ASA Girls: 1) Mid-State Fury* 2) Capital City Xpress* 3) Bluff City Fastpitch* 4) Dynamite Softball* 5) Spartan Storm*

10B ASA Girls: 1) Mid-State Fury* 2) Canton Chaos* 3) Midwest Extreme (MO) 4) McDonough CATS Bobcats* 5) Warrenburg-Latham Spark 6) Rockers '07 (MO)* 7) Beardstown Blitz* 8) Quincy Fusion* 9) Spartan Storm '08* 10) Mid-State Shockers*

12B ASA Girls: 1) Team MO Elite* 2) Venom Fastpitch '06* 3) Mid-State Fury* 4) Bluff City Fastpitch 5) Avanti's Yellow Jackets 6) Midwest Extreme (MO) 7) McDonough CATS Wildcats* 8) Shockerz (MO)* 9) Warrenburg-Latham Fire

14B ASA Girls: 1) Tomahawks* 2) Mt. Zion Lady Braves 3) Central Illinois Firebirds 4) Mid-State Fury* 5) Team MO Elite* 6) Crushers* 7) Tri-County Thunder* 8) Avanti's Yellow Jackets Black 9) Cobras Fastpitch '04 (MO)* 10) State Line Shock* 11) Monticello Magic* 12) Warrenburg-Latham Flame 13) Menard County Mischief*
June 8-10

9u Boys: 1) The Lumberjacks* 2) Illinois Fury* 3) Clinton Rams 4) BC Barnstormers* 5) Junior Cyclones*

10u Boys: 1) The Hitmen 2) Missouri Trojans* 3) Mayhem (MO)* 4) Clay County Razorbacks 5) St. Louis Titans 6) Troy Thunder* 7) Southern Illinois Roughnecks*

11u Boys: 1) Midwest Prospects* 2) Southern Illinois Smashers 3) St. Louis Naturals-Estopare 4) Central Illinois Swing 5) Linn Mar Black (IA) 6) Carlinville Capitals* 7) Central Valley Rage 8) Forsyth Fire

12u Boys: 1) Central State Minutemen 2) Havana River DAWGS 3) Effingham County Heaters 4) Dirt Dogs (MO)* 5) Midwest Bandits* 6) Springfield Cyclones* 7) St. Charles County Gators (MO) 8) Southern Illinois Roughnecks

13u Boys: 1) ILMO Storm 2) Pro Player Hurricanes-Maskivish 3) Team Extreme* 4) Tri-Town Warriors* 5) Central Illinois Bombers* 6) KVL K-Hawks

14u Boys: 1) Lake St. Louis Blue Sox 2) NWI Shockers-Grey 3) Champaign Dream-Garcia 4) Tomahawks (IN) 5) Team Illini* 6) Recruits Baseball Club (MO) 7) Danville Post 210 8) Cangelosi Sparks White* 9) Central Illinois Force*
June 15-17

AA Midwest Nationals
(8AA,11AA,14AA)

16u PG Super25
is June 14-17

16u BOYS IS COLLEGE SCOUTED EVENT
8u AA Midwest Nationals Boys: 1) Midwest Xtreme* 2) Tri-County Bulldogs* 3) Vipers* 4) Ridge Runners* 5) Missouri Gators

11u AA Midwest Nationals Boys: 1) Southern Illinois Slam* 2) DBA Mustangs* 3) Windy City Jaguars* 4) Thunder Bolts (MO) 5) Tri-Valley Thunder 6) O'Donnell's Baseball (MO)

14u AA Midwest Nationals Boys: 1) Springfield Pride 2) Northside Heat* 3) Missouri Gators Orange 4) Bison Outlaws 5) Game 7 Legacy 6) Quincy Cyclones* 7) St. Louis Naturals-Thalhammer 8) KVL K-Hawks 9) Midwest Hurricanes

16u PG Super25 Boys: 1) Lenz Field Warriors 2) Legends Baseball (KY)* 3) Indiana Expos-American 4) Indiana Expos-National 5) 29ers Baseball-Black 6) 29ers Baseball-Red 7) Warbird Senators 8) Indiana Bandits 9) Rawlings Xtreme (MO)* 10) Go Pro Baseball-Daly 11) Team Easton 12) IVC Grey Ghosts* 13) St. Louis Naturals-Eames* 14) St. Joe's Elite* 15) THZ Tribe (MO) 16) Springfield Arsenal* 17) ACES St. Louis* 18) Illinois Patriots-Springfield 19) Racine RiverDawgs (WI)*

16B ASA Girls: 1) Pumas Fastpitch 2) Dwight Rebels* 3) Mid Illini Mayhem* 4) Lady Redhawks Fastpitch '02* 5) Capitol City Chaos One*
June 22-24

AA Midwest Nationals
(9AA,10AA,12AA,13AA)

17u PG Super25
is June 21-24

17u BOYS IS COLLEGE SCOUTED EVENT
9u AA Midwest Nationals Boys: 1) The Lumberjacks* 2) Monticello Sages* 3) Mid-State Outlaws* 4) Southern Illinois Titans* 5) Springfield Batbusters* 6) Central Illinois Force Yellow* 7) Hitting Center Arsenal* 8) O'Fallon Bombers

10u AA Midwest Nationals Boys: 1) Midwest Mashers* 2) Edwardsville Tigers 3) The Lumberjacks* 4) St. Louis Naturals 5) CI Prospects* 6) The Hitmen* 7) Central Illinois Force* 8) Missouri Gators-Barnes

12u AA Midwest Nationals Boys: 1) Springfield Pride* 2) The Lumberjacks* 3) Staunton Storm 4) WCI Fire (IN) 5) Xtreme Heat 6) Springfield Batbusters* 7) Rawlings Xtreme (MO) 8) Springfield Steelmen*

13u AA Midwest Nationals Boys: 1) Tigers (MO)* 2) Forsyth Fire 3) Southern Illinois Sting* 4) Recruits Baseball Club (MO) 5) Pikeland Buick GMC* 6) THZ Tribe (MO) 7) Beardstown Bulldogs 8) PrairieFire Baseball 9) Rawlings Xtreme (MO)*

17u PG Super25: 1) Oakland Bulldogs (MI) 2) Missouri Stixx 3) Rifles-Aper* 4) Pittsburgh Outlaws (PA)* 5) Midwest Astros-Ancelet (IN) 6) Indiana Twins 7) Springfield Arsenal* 8) 29ers Baseball 9) Midwest Dodgers* 10) Wisconsin Panthers Red* 11) Complete Game Training Academy 12) Rawlings Xtreme-Guccione (MO)* 13) Warbird Senators-Riggins 14) Rawlings Xtreme-Myers (MO)* 15) Hitting Center Arsenal 16) Xtreme Heat 17) Knights Baseball Academy* 18) Aurora Acceleration* 19) Springfield Blue Crew* 20) Michigan Brewers 21) Rifles-Dorr* 22) Springfield Cyclones 23) St. Louis Naturals-Faulkner 24) Indiana Trailblazers 25) Naperville Renegades
June 29-July 1

15u PG Super25
is June 28-July 1

15u BOYS IS COLLEGE SCOUTED EVENT

10u A/Rec Boys: 1) Fieldcrest Xtreme 2) River Valley Rebels (MO)* 3) Midwest Gamblers 4) IVC Ghosts 5) Hannibal Mudcats Blue (MO) 6) MATBO Black* 7) Collinsville Extreme-Bailey 8) Pekin Gamers 9) Missouri Stixx* 10) Princeton Tigers 11) Missouri Nationals* 12) Staunton Sharks* 13) Pony Express Gray 14) Springfield Sting* (10u is FULL, please see other Lenz Field 10u tournaments)

11u A/Rec Boys: 1) NEMO Panthers 2) IVC Ghosts 3) Springfield Arsenal Maroon* 4) Dunlap Eagles* 5) Casey Braves 6) Missouri Nationals* 7) Lemont Lightning 8) Bureau Valley Storm* (11u is FULL, please see other Lenz Field 11u tournaments)

12u A/Rec Boys: 1) Llywelyn's Bombers (MO)* 2) Midwest Gamblers 3) Rochester Rampage* 4) Fenton Tigers (MO) 5) Twin City Eagles 6) Central Panthers* 7) Taylorville Lightning 8) Missouri Bulldogs 9) BNBA Renegades Blue* 10) Chatham Warriors* 11) Midwest Bandits* 12) Springfield Cyclones* 13) Canton Crushers* 14) Aces (MO) (12u is FULL, please see other Lenz Field 12u tournaments)

13u A/Rec Boys: 1) Central Illinois Chiefs 2) Mahomet Mavericks 3) Midwest Gamblers 4) Chatham Redskins 5) Southern Illinois Devils 6) The Lumberjacks* 7) Champaign Xpress 8) Edwardsville Orange Sox 9) Central Illinois Bombers* 10) Jacksonville Outlaws 11) Beardstown Bulldogs 12) Bethalto Jr. Eagles 13) Jr. Kahoks* 14) Muddogs (MO) 15) Central Illinois Force*

15u PG Super25 Boys: 1) Lenz Field Warriors 2) Central Missouri Elite* 3) Illinois Stix* 4) Pekin Gamers 5) Indiana Expos-American 6) Indiana Expos-National 7) Springfield Batbusters* 8) St. Louis Pirates* 9) Springfield Blue Chips* 10) Team Easton 11) Warhawks (IN) 12) Recruits Baseball Club (MO) 13) St. Louis Pirates-RSB* 14) BNBA Gold-Fulford 15) Champaign Dream-Staab 16) St. Louis Prospects Black-King 17) St. Louis Prospects Black-Mitchell 18) Knights Baseball Academy 19) KC Prodigy Prime (MO) 20) Illinois Steel* 21) American National Eagles* 22) Diamond Dawgs Baseball Club (IN)
July 6-8

16u PG Super25
is July 5-8

16u BOYS IS COLLEGE SCOUTED EVENT
8u Boys: 1) Central Illinois Force* 2) Vipers* 3) Legends Baseball 4) Springfield Cardinals-Murphy* 5) Ridge Runners*

12u Boys: 1) Northern Illinois Wildcats* 2) St. Louis Patriots 3) Champaign Dream*

14u Boys: 1) Central Illinois Swing* 2) Northern Illinois Wildcats* 3) Arch City Rampage (MO)* 4) SI Gamblers* 5) KVL K-Hawks 6) Champaign Dream-Garcia

16u PG Super25 Boys: 1) Citius 309* 2) Lenz Field Warriors 3) Missouri Bulldogs Elite* 4) Illinois Sidewinders 5) Recruits Baseball Club-Wiggins (MO) 6) Phenom Illinois-2020 7) Easton St. Louis Tigers* 8) Springfield Arsenal* 9) ACES St. Louis* 10) Team FattFro Blue 11) Team FattFro Red 12) Gillespie Jr. Legion*

16B ASA Girls: 1) Adams County Elite Softball 2) Midwest Adrenaline 3) Bluff City Elite-Bowman* 4) Spartan Storm '02* 5) Mid-Illini Lightning* 6) McDonough CATS Lynx* 7) Canton Lady Giants Purple* 8) Illinois Venom*
July 13-15
Team Appreciation
Discount Weekend
9u A/AA Boys: 1) The Lumberjacks* 2) Clinton Rams* 3) Twin City Titans 4) Midstate Lightning* 5) Gem City Bombers

10u A/AA Boys: 1) The Lumberjacks* 2) Midwest Mashers* 3) Missouri Tigers* 4) Quincy Dirtbags 5) The Hitmen* 6) Collinsville Extreme-Gaskill

11u A/AA Boys: 1) Homer Heat 2) Crush Baseball* 3) Stateline Sting* 4) Tri-Valley Thunder 5) MO Heat* 6) Central Valley Rage

12u A/AA Boys: 1) The Lumberjacks* 2) Macomb Bombers 3) Metro East Mavericks 4) Rawlings Tigers-Detter (MO) 5) Missouri Bulldogs 6) Midwest Bandits* 7) Kirksville Redbirds

13u A/AA Boys: 1) Missouri Tigers* 2) Bloomington Renegades Blue* 3) Pikeland Buick GMC* 4) Beardstown Bulldogs* 5) Benchwarmers* 6) Illinois River Monkeys 7) MO Heat* 8) Southern Illinois Drillers*

14u A/AA Boys: 1) Central Illinois Swing* 2) Mid-State Force 3) Macomb Bombers* 4) Woodridge Bulldogs 5) Quincy Cyclones* 6) McLean County Mavericks 7) Midwest Xpress* 8) Bulls (MO) 9) St. Louis Pros-Weber*
July 19-22
11u CABA World Series
15u CABA World Series

15u BOYS IS COLLEGE SCOUTED EVENT
CABA 11u World Series Boys: 1) Illinois Fury* 2) Cangelosi Sparks* 3) Redbirds Baseball (MO)* 4) Midwest Elite* 5) Blackhawks-Robinson (IN)* 6) Midwest Mafia* 7) Team Illini* 8) St. Louis Dynamite Black* 9) Troy Spartans 10) St. Louis Scorpions* 11) Morris Elite American (IN)*

CABA 15u World Series Boys: 1) Lenz Field Warriors 2) St. Louis Naturals-Rhodes 3) Pekin Gamers 4) Central Missouri Elite* 5) St. Louis Gamers* 6) TPA Crush Navy* 7) Springfield Batbusters* 8) Springfield Blue Chips* 9) Stars Baseball (MO)* 10) Rawlings Tigers Grey-St. Louis 11) St. Louis Prospects-Penning 12) Rawlings Xtreme-Broyles (MO) 13) Texas Desperados Elite* 14) Missouri Gators-Cradick 15) Dirtbags Baseball 16) Effingham County Heaters 17) Minnesota Blizzard* 18) Pekin Union Mission 19) Triboh Baseball 20) Twin City Slammers* 21) Lids Missouri Bulls 22) Missouri Warriors 23) Oakland Prospects (MI)* 24) Summit City Sluggers (IN) 25) Columbia Warriors-James (MO)* 26) Midwest Eagles-Prater (MO)* 27) Extreme-Prusa 28) Diamond Dawgs Baseball Club (IN) 29) Cavaliers-Hall (KS)
July 26-29
9u-13u Boys Elite
All Star Showcase

9u Boys Elite All Stars: 1) Peoria Area 2) SW Illinois 3) Wisconsin 4) Eastern Illinois 5) Southern Chicago All Stars 6) NW Chicago 7) Indiana 8) Springfield Area 9) Metro East 10) Southern Illinois-El Dorado 11) Central Illinois 12) St. Louis, MO

10u Boys Elite All Stars: 1) I-74 All Stars 2) South Co. Missouri 3) Capital City Area All Stars 4) Southern Chicago All Stars 5) Eastern Illinois 6) Indiana 7) Southern Illinois Metro 8) Missouri 9) Southern Illinois-El Dorado 10) NW Chicago

11u Boys Elite All Stars: 1) Central Illinois 2) Kansas City, MO 3) SE Wisconsin 4) Indiana 5) Southern Chicago All Stars 6) NW Chicago 7) Southern Illinois-Highland 8) Metro East 9) Southern Illinois-El Dorado

12u Boys Elite All Stars: 1) NW Chicago Red 2) Southern Chicago All Stars 3) Indiana Red 4) SE Wisconsin 5) Central Illinois Red 6) NW Chicago Blue 7) Southern Illinois 8) Central Illinois Blue 9) Michigan 10) St. Louis 11) East Iowa 12) Indiana Blue

13u Boys Elite All Stars: 1) Central Illinois 2) Orland Park 3) South Central Illinois 4) SE Wisconsin 5) Southern Chicago All Stars 6) Indiana 7) Missouri-St. Louis 8) Southern Illinois-El Dorado 9) Iowa

Email Josh for more info
August 3-5
14u-15u Boys Elite
All Star Showcase
14u Boys Elite All Stars: 1) SE Wisconsin 2) Southern Chicago All Stars 3) Indiana Red 4) Indiana Blue 5) Heartland of Illinois 6) Team Iowa 7) Southern Illinois Metro 8) Central Illinois 9) Eastern Illinois 10) Northern Illinois 11) St. Louis Area All Stars

15u Boys Elite All Stars: 1) Central Illinois 2) Heartland of Illinois 3) Western Illinois 4) Indiana Red 5) Indiana Blue 6) New Jersey All Stars 7) Southern Illinois Metro 8) Northern Illinois Red 9) Team Ohio 10) Northern Illinois Blue 11) St. Louis Area All Stars 12) Team Iowa 13) Southern Illinois

Email Josh for more info
August 11-12
8u Boys Machine Pitch
Elite All Star Showcase

8u Girls Machine Pitch
Elite All Star Showcase
8u Boys Elite All Stars: 1) Eastern Illinois 2) SWIBL 3) Peoria Area 4) Wisconsin 5) Central Illinois 6) West Central Illinois

8u Girls Elite All Stars: TBA

Email Josh for more info
August 25
Junior HIgh
Jamboree
Junior High School Boys Baseball: 1) Springfield Christ the King*

Junior High School Girls Softball: 1) Our Saviour*