Committed Teams for 2019

Listed below are the teams that are registered and paid to “Play the Turf” in 2019. 

If there is an ‘*’, that means they are signed up and sending in their payment.

Contact Tim Culbertson today at director2@lenzfield.com to get your team on this list.

Please note that full payment is required to officially secure a spot in our tournaments.

                  

DatesCommitted Teams
College Baseball
February & March

College teams
renting fields
February 23rd: Iowa Wesleyan University, Northland College, Elmhurst College, Franklin College, Aurora University, MacMurray College

February 24th: Iowa Wesleyan University, Northland College, University of Chicago, Franklin College, Aurora University, MacMurray College

March 2nd: Lawrence University, Elmhurst College, Illinois Institute of Technology, Loras College, Calvin College

March 3rd: Lawrence University, Elmhurst College, Illinois Institute of Technology, Loras College, MacMurray College, Robert Morris University-Peoria, Rockford University
March 15-17
High School
Jamboree #1
sold-out
High School Boys Baseball: 1) Sterling HS 2) Midland HS 3) Ridgewood HS 4) Winnebago HS 5) Rockford Christian HS 6) Marquette Academy HS 7) Princeville HS 8) Mendota HS 9) Illinois Valley Central HS 10) Plainfield East HS 11) Lincoln Way West HS 12) Jacksonville HS 13) Mendon Unity HS 14) Abingdon-Avon HS 15) Rock Island HS 16) Greenfield/Northwestern HS 17) Macomb HS 18) Harvest Christian Academy HS 19) Heyworth HS 20) Hoopeston Area HS 21) Buffalo/Tri-City HS 22) Arthur (ALAH) HS 23) Bloomington Central Catholic HS (HS Baseball is FULL, please contact us early to get your HS team signed up for 2020)

High School Girls Softball:1) Yorkville HS 2) Marquette Academy HS 3) Mendota HS 4) Dunlap HS 5) Mercer County HS 6) Princeville HS 7) Bloomington Central Catholic HS (HS Softball is FULL, please contact us early to get your HS team signed up for 2020)
March 22-24
High School
Jamboree #2
sold-out
High School Boys Baseball: 1) Newark HS 2) Lincoln Way East HS 3) Sterling Newman Catholic HS 4) Morris HS 5) Belvidere North HS 6) Peoria Richwoods HS 7) Spring Valley Hall HS 8) Glenbard North HS 9) Mercer County HS 10) Freeport HS 11) Tinley Park Andrew HS 12) Knoxville HS 13) Metamora HS 14) Washington HS 15) Serena HS 16) Antioch HS 17) Ottawa HS 18) LaSalle Peru HS 19) Genoa-Kingston HS 20) Joliet West HS 21) Milford HS 22) Edwardsville HS 23) Solorio Academy HS (HS Baseball is FULL, please contact us early to get your HS team signed up for 2020)

High School Girls Softball: 1) Naperville North HS 2) Serena HS 3) Newark HS 4) Seneca HS 5) Routt Catholic HS 6) Genoa-Kingston HS 7) Hoopeston Area HS 8) Lexington-Ridgeview HS 9) Warren Township HS (HS Softball is FULL, please contact us early to get your HS team signed up for 2020)
March 29-31
High School
Jamboree #3
sold-out
High School Boys Baseball: 1) Monona Grove HS (WI) 2) St. Mary's Springs HS (WI) 3) Bartlett HS 4) Rockford East HS 5) Woodstock HS 6) Thornton Fractional South HS 7) Mendon Unity HS 8) River Ridge-Scales Mound HS 9) Chippewa Falls HS (WI) 10) El Paso-Gridley HS 11) Families of Faith Christian Academy HS 12) Casey-Westfield HS 13) Forreston HS 14) Oregon HS (WI) 15) Sterling Newman Catholic HS 16) Madison West HS (WI) 17) Edwardsville HS 18) Springfield Lutheran HS 19) South Holland Thornwood HS (HS Baseball is FULL, please contact us early to get your HS team signed up for 2020)

High School Girls Softball: 1) West Aurora HS 2) Lakes Community HS 3) Lemont HS 4) El Paso-Gridley HS 5) Dundee-Crown HS 6) Saint Viator HS 7) Horicon HS (WI) 8) Rockford East HS 9) South Holland Thornwood HS (HS Softball is FULL, please contact us early to get your HS team signed up for 2020)
April 5-7





10u Boys: 1) Future Swings 2) Building Champions UA-Bousselot (KS) 3) Diamond Stars-Peterson (MO) 4) Central Illinois Force Black

12u Boys: 1) STiKS Academy Black (WI) 2) Edwardsville Elite 3) Top Tier Batbusters 4) Central Illinois Swing 5) St. Louis Dynamite Black

13u Boys: 1) Collinsville Extreme-Viox 2) Illinois Braves 3) Metro East Mavericks 4) Springfield Cardinals 5) St. Louis Gamers Gray 6) Springfield Steelmen

14u PG Super25 Boys: 1) STiKS Academy Black (WI) 2) Team Illini 3) Extreme Elite 4) Edwardsville Tigers 5) Warriors Baseball Club Gray (MO) 6) St. Louis Gamers Blue 7) New Melle Vikings Blue (MO) 8) Rawlings Xtreme-Wasson (MO) 9) Rhinos-Sefcik 2023 10) Southside Baseball (MO) 11) Elite Baseball Training 12) Illinois Gators-Arview 13) Midwest Select-Colyer (MO) 14) Quad City Cannons-Gunn 15) Warriors Baseball Club-Beahan (MO) 16) Rawlings Xtreme Blue (MO) 17) Michigan Blue Jays 18) Champaign Dream-Namoff 19) Lou Collier/DB A's 20) St. Louis Gamers Royal 21) Iowa Select-Oberthien 22) BNBA Renegades Red (14u is FULL, please see other Lenz Field 14u tournaments)
April 12-14





9u Boys: 1) St. Louis Force 2) Future Swings Black 3) Central Illinois Force Yellow 4) Q-City Heat 5) Pleasant Plains Sluggers 6) St. Joe's Blue 7) Quincy Dirtbags

11u Boys: 1) Hannibal MudCats (MO) 2) Hitmen Baseball 3) Springfield Arsenal Maroon 4) The Lumberjacks 5) O'Fallon Athletics 6) Springfield Arsenal White

13u PG Super25 Boys: 1) Kentucky Prospects-Donald 2) GRB Rays Green (WI) 3) St. Louis Force 4) Springfield Cardinals 5) Extreme Baseball-Viox 6) St. Louis Prospects 7) The Lumberjacks 8) St. Louis Gamers Blue 9) Fastball Elite 10) Cangelosi Sparks-Byrdak 11) Building Champions Rawlings Prospects (MO) 12) Hannibal Mudcats (MO)

14u Boys: 1) ILMO Storm 2) St. Louis Gamers White 3) Illinois Gators-Arview 4) Team Illini 5) Springfield Mets 6) St. Louis Prospects-Limp 7) Twin City Hurricanes 8) St. Louis Gamers Gray
April 19-20
Easter Weekend
No Sunday Games

sold-out
12u Boys: 1) Mahomet Diamond Dogs 2) The Naturals (MO) 3) O'Donnell's Baseball (MO) 4) St. Louis RiverCats 5) Carlinville Capitals 6) Calhoun Warriors (12u is FULL, please see other Lenz Field 12u tournaments)

13u Boys: 1) Future Swings 2) R.P. Lumber Minutemen 3) Extreme Baseball-McClusky 4) Xtreme Heat 5) Springfield Steelmen 6) Champaign Xpress (13u is FULL, please see other Lenz Field 13u tournaments)

12B ASA Girls: 1) Midwest Adrenaline 2) Midstate Outlaws 3) Heat Black '07 4) Bluff City Fastpitch 5) Central Illinois Lady Force 6) Spoon River Rampage 7) Cobras Fastpitch '06 (MO) 8) Canton Lady Giants-Turner 9) Streator Storm Blue 10) Springfield Stars '06 (12B is FULL, please see other Lenz Field 12B tournaments)

14B ASA Girls: 1) Heat Silver 2) Central Illinois Lightning 3) Riverbend Rippers 4) Cobras '04 Elliott (MO) 5) Central Illinois Lady Force 6) Future Swings 7) Mt. Zion Lady Braves-Hockman 8) Pumas Fastpitch Black 9) Midwest Intensity 10) Cobras Fastpitch '04 (MO) 11) Heat Black '04 12) St. Louis Swarm '05 (14B is FULL, please see other Lenz Field 14B tournaments)
April 26-28





sold-out



8u Boys: 1) Future Swings 2) Mattoon Hit-Men 3) Central Illinois Swing 4) Pawnee Indians (8u is FULL, please see other Lenz Field 8u tournaments)

11u A/AA Boys: 1) Future Swings 2) The Lumberjacks 3) Game 7 Legacy 4) Central State Spikes 5) Gem City Bombers 6) Mattoon Hit-Men 7) Central Illinois Crushers 8) Midwest Heat (11u is FULL, please see other Lenz Field 11u tournaments)

12u A/AA Boys: 1) Monticello Sages 2) Central Valley Rage 3) Crystal Lake Bombers 4) Havana River DAWGS 5) St. Louis Dynamite Red 6) Central Illinois Swing 7) Chatham Braves 8) Washington Baseball Club 9) Milstadt Xplosion (12u is FULL, please see other Lenz Field 12u tournaments)

13u A/AA Boys: 1) St. Louis Prospects 2) Morris Tomahawks-Swartz 3) Game 7 Legacy 4) Future Swings 5) The Lumberjacks 6) Crystal Lake Bombers 7) O'Fallon Sun Devils 8) Jefferson County Blazers (MO) 9) St. Louis Rebels 10) Germantown Jr. Warhawks (WI) 11) Quincy Crush 12) Illinois Patriots-Springfield Blue 13) Quincy Cardinals (13u is FULL, please see other Lenz Field 13u tournaments)

14u A/AA Boys: 1) Gem City Nationals 2) Hannibal MudCats (MO) 3) Game 7 Legacy 4) Mahomet Diamond Dogs 5) Gillespie Sting 6) Plains Birds 7) Champaign Xpress (14u is FULL, please see other Lenz Field 14u tournaments)
May 3-5







10u Boys: 1) Springfield Cardinals 2) Hitting Center Arsenal 3) Top Tier Batbusters 4) BC BarnStormers 5) Beardstown Tigers 6) Red Bud Aces 7) Riverton Hawks 8) Central Illinois Force Black

11u PG Super25 Boys: 1) Hannibal MudCats (MO) 2) Springfield Arsenal Maroon 3) Team Illini 4) Diamond Backs Elite (MI) 5) Impact 4 6) Hitmen Baseball 7) St. Louis Titans 8) Springfield Cardinals

12u PG Super25 Boys: 1) STiKS Academy Black (WI) 2) BNBA Renegades Red 3) East Central Mudcats 4) Top Tier Batbusters 5) THZ Tribe (MO) 6) St. Louis Gamers Blue 7) Midwest Mafia 8) Bolingbrook Rampage

13u Boys: 1) Xtreme Heat 2) Milstadt Xplosion 3) Missouri Warriors 4) Rawlings Tigers-Warren (MO) 5) Plains Cardinals 6) SI Bullets 7) Pekin Bulldogs 8) Top Tier Batbusters

14u Boys: 1) ILMO Storm 2) Springfield Volts 3) Illinois Gators-Arview 4) O'Fallon Bombers 5) Riverton Hawks 6) Springfield Mets
May 10-12





sold-out
8u A/AA Boys: 1) Central Illinois Force 2) Future Swings 3) Team Illini 4) Edwardsville Tigers 5) Springfield Cardinals-Nell 7u 6) PAC Stars 7) Central Illinois Swing 7u (8u is FULL, please see other Lenz Field 8u tournaments)

14u A/Rec Boys: 1) Central Illinois Chiefs 2) Illinois Patriots 3) Mt. Zion Braves 4) Hitting Center Arsenal White 5) Cass County Generals 6) Illinois Steel 7) Central Illinois Force 8) West Central Elite 9) Champaign Tribe 10) Midwest Boyz 11) Forsyth Fury 12) Terre Haute Sluggers (IN) 13) Springfield Grizzlies 14) Mahomet Mavericks 15) NEMO Venom 16) Z20 Aces (14u is FULL, please see other Lenz Field 14u tournaments)

10B ASA Girls: 1) Canton Chaos 2) Heat Black '09 3) Mid-State Fury 4) Brown County Blast 5) Cruise '09 6) Springfield Stars 7) Mid-State Shockers 8) Metamora Flames Red-Sell (10B is FULL, please see other Lenz Field 10B tournaments)

12B ASA Girls: 1) Midwest Adrenaline 2) Rockers '07 3) Mt. Zion Lady Braves 4) Midwest Intensity 5) Gateway Stallions 6) Canton Chaos 7) Knox County Crush-Danner 8) McDonough CATS Wildcats 9) Springfield Stars '07 (12B is FULL, please see other Lenz Field 12B tournaments)

14B ASA Girls: 1) Firecrackers 2) Southside Prospects Fastpitch (MO) 3) Future Swings 4) Pumas Fastpitch Black 5) Chaos Five-Beard 6) Avanti's Yellow Jackets White 7) Washington Impact (14B is FULL, please see other Lenz Field 14B tournaments)
May 17-19






sold-out
9u A/AA Boys: 1) The Lumberjacks 2) Southern Illinois Smash 3) Rawlings Xtreme-Cunningham (MO) 4) Future Swings Black 5) Springfield Cardinals 8u 6) Q-City Heat 7) Pleasant Plains Sluggers 8) Illinois Gators 9) Extreme-Lloyd 10) Mahomet Mavericks 11) Jersey Panthers 12) Missouri Gators-Fortman 13) Central Illinois Swing 14) Forsyth Fire 15) Hannibal MudCats (9u is FULL, please see other Lenz Field 9u tournaments)

10u A/AA Boys: 1) Rawlings Xtreme-Baden (MO) 2) Central Illinois Force Black 3) Beardstown Tigers 4) Extreme-Compton 5) Hannibal MudCats (10u is FULL, please see other Lenz Field 10u tournaments)

11u A/AA Boys: 1) Future Swings 2) The Lumberjacks 3) River City Raiders 4) Marauders 5) St. Louis Scorpions 6) Wiers Warriors (11u is FULL, please see other Lenz Field 11u tournaments)

12u A/AA Boys: 1) Central Illinois Force 2) St. Louis Scorpions 3) Future Swings 4) Quincy Junior Gems 5) SG Explosion (MO) 6) O'Donnell's Baseball (MO) 7) Rawlings Xtreme Blue (MO) (12u is FULL, please see other Lenz Field 12u tournaments)

13u A/AA Boys: 1) R.P. Lumber Minutemen 2) Rawlings Xtreme-Horn (MO) 3) The Lumberjacks 4) Highland Outlaws 5) Top Tier Batbusters 6) O'Fallon Bombers 7) Washington Baseball Club Black 8) Illinois Steel 9) Gillespie Sting 10) Xtreme Heat 11) Illinois Gators-Carolina 12) Zurdox Northern Illinois 13) St. Charles Vikings (MO) 14) Bombers Baseball 15) Southern Illinois Roughnecks (13u is FULL, please see other Lenz Field 13u tournaments)
May 24-26






sold-out




10u A/Rec Boys: 1) Future Swings 2) Central Illinois Stars 3) Central State Spikes 4) Gem City Bombers 5) Casey Braves 6) Quincy Cardinals 7) Rawlings Xtreme-Bange (MO) (10u is FULL, please see other Lenz Field 10u tournaments)

11u A/Rec Boys: 1) Monticello Sages 2) Midwest Heat 3) Future Swings 4) Central State Spikes 5) West Central Elite 6) Central Illinois Irish 7) Collinsville Extreme 8) Jerseyville Predators 9) Central Illinois Crush 10) Streator War Dawgs 11) Illinois Patriots-Springfield 12) Midwest Bucks (11u is FULL, please see other Lenz Field 11u tournaments)

12u A/Rec Boys: 1) Gillespie Sting 2) Central Valley Rage 3) Hannibal Hounds (MO) 4) Central Illinois Stars 5) Roxana Jr. Shells 6) Central Illinois Crush (12u is FULL, please see other Lenz Field 12u tournaments)

13u A/Rec Boys: 1) West Central Elite 2) Gillespie Sting 3) Jerseyville Panthers 4) Jr. Dawgs 5) Eagles Elite 6) Illinois Patriots-Springfield Red 7) Gem City Bombers 8) Soy City Sluggers 9) Illinois Patriots-Springfield Blue (13u is FULL, please see other Lenz Field 13u tournaments)

14u A/Rec Boys: 1) Harrison Raiders (IN) 2) Gillespie Sting 3) Central Illinois Chiefs 4) Robinson Maroons 5) Gem City Nationals 6) Central Illinois Stars 7) Jerseyville Panthers 8) Prairieland CoalJaxx 9) Highland Bulldogs 10) Cass County Generals 11) Illinois River Monkeys 12) Eagles Elite 13) West Central Elite (14u is FULL, please see other Lenz Field 14u tournaments)
May 31 - June 2

15u PG Super25
is May 30-June 2

15u BOYS IS COLLEGE SCOUTED EVENT


sold-out

15u PG Super25 Boys: 1) Springfield Pride 2) St. Louis Naturals-Politte 3) Elite Velocity Baseball (MO) 4) Warriors Baseball Club-Hill (MO) 5) Hitting Center Arsenal 6) Warriors Baseball Club-Alvis (MO) 7) Quincy Cyclones 8) Recruits Baseball Club (MO) 9) Champaign Dream-Immke 10) Team Illini 11) McLean County Mavericks 12) USA Prime 2022 Reynolds (CO) (15u is FULL, please see other Lenz Field 15u tournaments)

8B ASA Girls: 1) Tri-County Thunder 2) Heat Black 3) St. Louis Swarm 4) Capital City Wahoos (8B is FULL, please see other Lenz Field 8B tournaments)

10B ASA Girls: 1) Mid-State Shockers 2) Heat Black '09 3) Mid-State Fury 4) Mt. Zion Lady Braves-Kernan 5) Bluff City Fastpitch 6) Heat Silver 7) Warrensburg-Latham Spark 8) Capital City Wahoos 9) Mt. Zion Lady Braves-Rhoades 10) Beardstown Blitz 11) Brown County Blast (10B is FULL, please see other Lenz Field 10B tournaments)

12B ASA Girls: 1) Capital City Wahoos '07 2) Forsyth Fire 3) Beardstown Blitz 4) Pekin Power Red 5) Shelbyville Lady Lakers 6) Mid-MO Shockerz 7) Tribe Fastpitch 8) Midwest Extreme (MO) 9) Warrensburg-Latham Fire 10) Game 7 Legacy 11) Illinois Irish 12) Lady Lightning 13) Chaos 14) Springfield Stars '07 (12B is FULL, please see other Lenz Field 12B tournaments)

14B ASA Girls: 1) Cobras '04 Elliott (MO) 2) Tri-County Thunder 3) Heat Black 45 4) Future Swings 5) Illinois Irish 6) Champaign Blue Ice 7) Express 8) Midwest Extreme (MO) 9) Game 7 Legacy 10) Central Illinois Lady Force 11) Canton Lady Giants-Miller 12) Voodoo Softball-Cummings 13) Firecrackers 14) Heat Black '04 15) Midwest Intensity 16) Rawlings Tigers-Eisenhauer (MO) 17) Adams County ACES 18) Chaos Five-Beard 19) Capital City Chaos-Sturdy 20) McDonough CATS Cougars (14B is FULL, please see other Lenz Field 14B tournaments)
June 7-9






sold-out

10u A/Rec Boys: 1) Kirkwood Royals (MO) 2) Chatham Braves 3) Shelbyville Rams 4) Beardstown Tigers 5) Petersburg Jays 6) Riverton Hawks 7) Missouri Bulldogs (10u is FULL, please see other Lenz Field 10u tournaments)

11u A/Rec Boys: 1) Midwest Heat 2) WL Cardinals 3) Metro East Mavericks Silver 4) Chatham Braves 5) River Valley Rebels 6) Midwest Bucks 7) Springfield Bats 8) Morton Bombers 9) Petersburg Jays 10) Pleasant Plains Cardinals 11) Springfield Vipers 12) Quincy Dirtbags (11u is FULL, please see other Lenz Field 11u tournaments)

13u Boys: 1) Future Swings 2) Jr Dawgs 3) Missouri Bulldogs 4) Champaign Dream 5) Dirtbags (IN) 6) Xtreme Heat 7) Prairieland CoalJaxx 8) Rawlings Tigers-Roppa (MO) 9) Springfield Steelmen 10) R.P. Lumber Minutemen 11) Springfield Grizzlies 12) St. Joseph Bandits 13) Southern Illinois Predators 14) Champaign Xpress (13u is FULL, please see other Lenz Field 13u tournaments)

14u A/AA Boys: 1) Jr. Dawgs Orange 2) Springfield Volts 3) Champaign Dream-Flowers 4) Morton Potters 5) Pikeland Buick GMC 6) Harrison Raiders Orange (IN) 7) Mahomet Diamond Dogs 8) West Central Elite 9) Jasper Cards Baseball (IN) 10) Clark County Allies 11) Midwest Boyz 12) Riverton Hawks 13) Barnstormer Stix 14) Blue Sox Baseball 15) Champaign Tribe 16) Danville Post 210 17) Central Illinois Swing 18) Central Illinois Force 19) S.I. Bucs (14u is FULL, please see other Lenz Field 14u tournaments)

16B ASA Girls: 1) Mt. Zion Lady Braves 2) O'Donnells (MO) 3) Midwest Adrenaline 4) Central Illinois Firebirds 5) Storm Fastpitch '03 6) Whiplash 7) NEMO Hot Shots 8) Lady Storm '03 9) Illinois Irish White 10) Midwest Illini 11) QC Cannons '03 (16B is FULL, please see other Lenz Field 16B tournaments)
June 14-16

16u PG Super25
is June 13-16

16u BOYS IS COLLEGE SCOUTED EVENT

sold-out

8u A/AA Boys: 1) Future Swings 2) St. Louis Prospects 3) Gem City Bombers 4) St. Louis Swarm 5) Missouri Gators-Emerson 6) St. Louis Titans 7) Avalanche Baseball Club (MO) (8u is FULL, please see other Lenz Field 8u tournaments)

12u A/Rec Boys: 1) Future Swings 2) Tri-County Threat 3) Metro-East Mavericks 4) Waterloo Wizards 5) Metro-East Mustangs 6) Collinsville Extreme (12u is FULL, please see other Lenz Field 12u tournaments)

13u A/Rec Boys: 1) Plains Cardinals 2) St. Louis Pros-Wright 3) Future Swings 4) Fayette County Fire 5) SEC Renegades 6) Midwest Central Raiders 7) Tri-County Thunder 8) Nokomis Tribe 9) St. Louis Gold 10) Springfield Grizzlies 11) Sangamo Stealth (13u is FULL, please see other Lenz Field 13u tournaments)

16u PG Super25 Boys: 1) Game 7 Legacy 2) Illinois Indians 3) East Michigan Muskies 4) Mokena Blaze 5) Champaign Dream-Staab 6) Peoria Notre Dame 7) B2 Bulls (OH) 8) Knights Baseball Academy 9) Springfield Blue Chips 10) Rawlings Tigers Velo-Meyer (IN) 11) St. Louis Naturals-Kuess 12) Batbusters 13) Twin City Slammers 14) Northside Prospects-Manis (MO) 15) Michigan Blue Jays 16) Richwoods Knights (16u is FULL, please see other Lenz Field 16u tournaments)

14B ASA Girls: 1) Oly Fire-Cross 2) Future Swings 3) BNGSA Crush '04 4) Black Widows 5) Chaos '04 6) Central Illinois Lady Force 7) Midwest Intensity 8) Heat Black '04 9) Avanti's Yellow Jackets Black 10) Esprit Metro '04 (14B is FULL, please see other Lenz Field 14B tournaments)
June 21-23

17u PG Super25
is June 20-23

17u BOYS IS COLLEGE SCOUTED
sold-out
9u A/Rec Boys: 1) Mahomet Mavericks 2) The Lumberjacks 3) Pleasant Plains Sluggers 4) Future Swings Black 5) Q-City Heat 6) Mattoon Hit-Men 7) Eastern Illinois Blast 8) Washington Baseball Club 9) Hannibal MudCats (MO) 10) Menard County Mayhem 11) Western Illinois Dawgs 12) Silverbacks (9u is FULL, please see other Lenz Field 9u tournaments)

10u A/AA Boys: 1) Beardstown Tigers 2) Hannibal MudCats (MO) 3) Team Impact 4) Missouri Gators-Holman 5) Effingham Heaters 6) Central Illinois Swing 7) Central Illinois Force (10u is FULL, please see other Lenz Field 10u tournaments)

14u Boys: 1) ILMO Storm 2) Genoa City Predators (WI) 3) Pikeland Buick GMC 4) Vandalia Vandals 5) KC Thunderstix (MO) 6) Carol Stream Cougars 7) Monticello Sages 8) Christian Center Red 9) Rawlings Midwest Select Jays (KS) 10) Danville Post 210 (14u is FULL, please see other Lenz Field 14u tournaments)

17u PG Super25 Boys: 1) Springfield Arsenal 2) Team Pepsi 3) Illinois Sidewinders 4) Prestige Baseball (IN) 5) Throop 6) 815 Baseball 7) Indiana Twins 8) Missouri Stixx 9) THZ Tribe (MO) 10) Chatham Redskins 11) Rawlings Midwest Select Titans (KS) 12) Sluggers (17u is FULL, please see other Lenz Field 17u tournaments)
June 28-30

15u PG Super25
is June 27-30

15u BOYS IS COLLEGE SCOUTED EVENT




sold-out
10u A/Rec Boys: 1) IVC Ghosts 2) Future Swings 3) Taylorville Storm 4) Havana Ducks 5) Geneseo Jr. Leafs Green 6) Troy Spartans 7) Geneseo Jr. Leafs White 8) Heyworth Swarm (10u is FULL, please see other Lenz Field 10u tournaments)

11u A/Rec Boys: 1) Future Swings 2) Midwest Bucks 3) Staunton Sharks 4) PONY Express Gray 5) Limestone Rockets 6) St. Louis Pros 7) Frankfort Square Raptors 8) Cumberland Rage 9) Pana Jr. Panthers 10) Springfield Crush 11) River Warriors 12) Schuyler Bighorns (MO) 13) Mineral Area Combat (MO) 14) Missouri Stixx 15) Quincy Dirtbags 16) Game 7 Legacy 17) Marshall Arsenal 18) PONY Express Blue 19) Midwest Heat 20) Champaign Tribe 21) Galesburg All Stars (11u is FULL, please see other Lenz Field 11u tournaments)

12u A/Rec Boys: 1) Midwest Gamblers 2) Central State Spikes 3) Canton Crushers 4) Streator Sliders 5) PONY Express Blue 6) Prairieland CoalJaxx 7) Central Valley Rage 8) St. Joseph Bandits 9) 122 Stars 10) Midwest Bucks 11) St. Louis Force-Liberman 12) Hitmen Baseball 13) Hillsboro Jr. Toppers 14) Roxana Jr. Shells 15) Calhoun Warriors 16) Springfield Giants 17) Galesburg All Stars (12u is FULL, please see other Lenz Field 12u tournaments)

13u A/Rec Boys: 1) Midwest Gamblers 2) Tri-Valley Vikings 3) Jasper County Eagles 4) BNBA Renegades Blue 5) Future Swings 6) Limestone Rockets 12u 7) Fenton Tigers (MO) 8) Illinois Steel Grey 12u 9) Illinois Irish 10) Rochester Rampage 11) SEC Renegades 12) O'Fallon Bombers 13) Bulldogs Baseball 14) Springfield Grizzlies (13u is FULL, please see other Lenz Field 13u tournaments)

15u PG Super25 Boys: 1) Springfield Pride 2) Adidas Athletics Scout (MO) 3) Champaign Dream-Tanner 4) St. Louis Pirates 5) Chatham Braves 6) Hitting Center Arsenal 7) Indiana Braves 8) Midwest Astros-Liebrandt (IN) 9) Southern Illinois Bullets 10) Gators Baseball Academy-Silbert 11) Extreme Futures 12) Illinois RiverHawks 13) Illinois Braves-Hall 14) St. Louis Naturals-Thalhammer 15) Rawlings Xtreme-Hill (MO) 16) Missouri Sox 17) Quincy Cyclones 18) St. Louis Pirates 2022 19) Mid-State Force 20) K-Hawks Baseball 21) Warriors Baseball Club 22) St. Louis Naturals-Mueller 23) Midwest Future Prospects-Flanders (15u is FULL, please see other Lenz Field 15u tournaments)
July 5-7

16u BOYS IS COLLEGE SCOUTED EVENT

sold-out
8u A/Rec Boys: 1) Future Swings 2) IVC Ghosts 3) Monticello Sages 4) Pawnee Indians 5) BC BarnStormers 6) Ospreys (MO) 7) Bluff City Sox 8) The NEMO SHOW (8u is FULL, please see other Lenz Field 8u tournaments)

14u A/Rec Boys: 1) Central Illinois Chiefs 2) Illinois Patriots 3) Extreme Cardinals 4) BNBA Renegades Blue 5) Edwardsville Orange Sox 6) McLean County PONY Express 7) Rochester Rockets 8) Forsyth Fury 9) PFB Panthers 10) Taylorville Rampage 11) Jr. Dawgs Orange 12) Midwest Boyz (14u is FULL, please see other Lenz Field 14u tournaments)

16u PG Super25 Boys: 1) WOW Elite (MI) 2) Springfield Cyclones 3) Knights Baseball Academy 4) Gators Baseball Academy-Hall 5) Rawlings Xtreme-Santangelo (MO) 6) Extreme Futures 7) Illinois Indians Red 8) Mattoon Post 88 9) Warriors Baseball Club-Alvis 15u 10) Warbird Senators 15u (16u is FULL, please see other Lenz Field 16u tournaments)

16B ASA Girls: 1) Mt. Zion Lady Braves 2) Midwest Fusion 3) Morton Mystics 4) Warrensburg-Latham N-FERNO 5) BNGSA-Velocity 6) PTA Fastpitch 7) Tri-County Thunder 8) Midwest Sting 9) Midwest Illini 10) Canton Lady Giants 11) South Central Storm (16B is FULL, please see other Lenz Field 16B tournaments)
July 12-14
Team Appreciation Discount Weekend



sold-out
9u A/AA Boys: 1) Future Swings Black 2) Pacific Jr. Indians (MO) 3) Screwballs 4) The Lumberjacks 5) Southern Storm 6) Twin City Titans #253 (MO) 7) IVC Ghosts (9u is FULL, please see other Lenz Field 9u tournaments)

10u A/AA Boys: 1) Central Force 2) PONY Express Blue 3) Twin City Titans #253 (MO) 4) Diamond Stars-Knott (MO) 5) Roselle Renegades 6) Illinois Steel Black 7) Western Illinois Dawgs (10u is FULL, please see other Lenz Field 10u tournaments)

12u A/AA Boys: 1) Quincy Junior Gems 2) Midwest Bucks 3) Missouri Warriors-Lackey 4) Diamond Stars-Jenkins (MO) 5) Macomb Bombers 6) Central Illinois Bulldogs 7) Hitmen Baseball (12u is FULL, please see other Lenz Field 12u tournaments)

13u A/AA Boys: 1) R.P. Lumber Minutemen 2) Patriots (MO) 3) Top Tier Batbusters 4) Central Illinois Swing 12u 5) Gillespie Sting 6) Chatham Braves 12u 7) St. Louis Gamers-Detter 8) Evansville Outlaws (IN) 9) Prairieland CoalJaxx 10) West Central Elite (13u is FULL, please see other Lenz Field 13u tournaments)

14u A/AA Boys: 1) Vandalia Vandals 2) Illinois Hawks 3) Gillespie Sting 4) Scrappers 5) Recruits Baseball Club-Rothermich (MO) 6) NEMO Venom 7) Hitting Center Arsenal Maroon 8) Danville Post 210 9) Illinois Patriots (14u is FULL, please see other Lenz Field 14u tournaments)
July 19-21

11u CABA World Series
is July 19-21

15u CABA World Series
is July 18-21

15u BOYS IS COLLEGE SCOUTED EVENT
CABA 11u World Series Boys: 1) LumberKings 2) Springfield Cardinals 3) Central Illinois Crushers 4) The Lumberjacks 5) Springfield Arsenal White 6) Christian County Crush 7) Springfield Arsenal Maroon 8) Southern Illinois Sluggers

CABA 15u World Series Boys: 1) Springfield Rifles 2) MN Icemen-Spencer 3) St. Louis Naturals-Politte 4) Chatham Braves 5) Minnesota Blizzard Black 6) Hitting Center Arsenal 7) Complete Game Training Academy 8) Mad Dog Baseball (IN) 9) Phenom Illinois 10) Roma Gladiators 11) Rawlings Xtreme-Guccione (MO) 12) BNBA Gold-Paxson 13) Minnesota Blizzard Blue 14) Springfield Pride 15) Gators Baseball Academy-Huesgen (MO) 16) Champaign Dream-Immke 17) Extreme Futures 18) Central Illinois Blue Jays 19) Complete Game Rangers (KS) 20) Duluth Diamond Jaxx (MN) 21) Illinois Patriots-Springfield 22) MN Icemen-Sutterer
July 26-28
Elite All Star Showcase
(9u-13u Boys)

9u Boys Elite All Stars: TBA

10u Boys Elite All Stars: TBA

11u Boys Elite All Stars: TBA

12u Boys Elite All Stars: TBA

13u Boys Elite All Stars: TBA

Email Josh for more info
August 2-4
Elite All Star Showcase
(14u Boys)
(15u Boys)
14u Boys Elite All Stars: TBA

15u Boys Elite All Stars: TBA

Email Josh for more info
August 10-11
Machine Pitch
Elite All Star Showcase
(8u Boys)
(8u Girls)
8u Boys Elite All Stars: TBA

8u Girls Elite All Stars: TBA

Email Josh for more info
August 24
Junior HIgh
Jamboree
Junior High School Boys Baseball: 1) Peoria Heights* 2) Springfield Christian* 3) Midwest Central* 4) Triad 8th Grade* 5) Blessed Sacrament* 6) Edwardsville Lincoln 8th Grade* 7) Springfield Grant 8) Edwardsville Lincoln 7th Grade*

Junior High School Girls Softball: 1) Taylorville* 2) Our Saviour* 3) Pleasant Hill* 4) Calhoun*