2011

DateTeams
January 6-710u: 1) Lenz Field Warriors Blue* 2) Lenz Field Warriors Red* 3) Rochester Rockets4) Carlinville Crushers 5) Jacksonville 10u 6) Jacksonville Thunder
February 2512:00 Olivete Nazerene vs Central Methodist University (DH)
February 269:00 Olivete Nazerene vs Central Methodist University (Single)
12:00 Ashford University vs Purdue North Central (DH)
12:00 Winona State University vs University of Wisconsin-Parkside (DH)
February 2711:00 Ashford University vs Purdue North Central (DH)
12:00 Winona State University vs University of Wisconsin-Parkside (DH)
March 51:00 Loras College vs Augsburg College (DH)
1:00 Central College vs Carleton College (DH)
March 612:00 Loras College vs Carleton College (DH)
12:00 Central College vs Augsburg College (DH)
March 111:00 Wisconsin Plattville vs North Central College (DH)
March 18-20Baseball: 1) Carlinville HS 2) Immaculate Conception HS 3) Reed Custer HS 4) Alden Hebron 5) Limestone Bartonville 6) Bushnell-Prairie Avon 7) Marquette Academy 8) Midland HS 9) Red Bud HS 10) Christian Liberty 11) Tri Valley 12) Triopia
Softball: 1) Immaculate Conception 2) Seneca High School 3) Payson Seymour HS 4) Christian Liberty 5) Pana HS 6) Bushnell-Prairie Avon 7) Peoria Notre Dame 8) Alden Hebron 9) Princeville 10) Liberty 11) Triopia 12) Beardstown
March 24Rock Island H.S. vs Bloomington H.S. (DH) Varsity & JV
March 25-27Baseball: 1) Morris 2) Johnsburg 3) Buffalo Grove 4) Vernon Hills 5) Reavis 6) Danville 7) East Peoria 9) Andrew High School 10) Springfield High
Softball: 1) Contant 2) Wheaton St. Francis 3) Montini 4) Jacksonville
March 31Illinois College vs Milliken College
Morrisonville H.S. vs Edinburgh H.S. (Varsity)
Morrisonville H.S vs Lena Winslow (Varsity & JV)
Morrisonville vs Edinburgh H.S. Softball
April 1-3
sold-out
12u: 1) Missouri Longhorns Black 2) Southwest Thunder 3) St. Louis Rawlings Redbirds 4) Missouri Chargers 5) Illinois Sparks-American 6) Upper Deck Cougars 7) Plainfield Diamond Kings 8) Prowlers Baseball 9) FCA Bears 10) Boonville Gold 11) Warren Blue Devils 12) Hitters Baseball 13) Edwardsville Tigers 14) Team Easton Elite 15) Quad City Hitmen 16) Jacksonville Lightning 17) ECI Liberty 18) Top Tier
13u: 1) Missouri Longhorns 2) Champaign Dream Nationals 3) Lockport Cobras 13U 4) Hitters Baseball White 5) Hitters Baseball Blue 6) St. Louis Alley Dawgs 7) Jr Prospects 8) Springfield Bulldogs 9) Rawlings Titans 10) Windy City Travelers 11) West Central Jaguars 12) Edwardsville Cardinals 13) Top Tier 14) Tiger Baseball
April 8-10
sold-out
11u: 1) Champaign Tribe 2) Rochester Rockets 3) Oak Creek Storm 4) Rawlings Jr Prospects 5) Illinois Valley Express 6) Mundelein Missiles 7) Team Illini 8) Plainfield Vipers 9) St. Louis Pirates 10) Champaign Stix 11) Springfield Bulldogs 12) Chatham Force 13) Hitting Center Arsenal

14u: 1) Northwest Indiana Shockers 2) Monster Baseball Club 3) Grinder Baseball 4) Illinois Sparks-Hansen 5) Edwardsville Tigers 6) Barrington Roughriders 7) Illinois Sparks-Paluch 8) Bluff City Sox 9) Springfield Jr. Cyclones 10) Peoria Notre Dame 11) St. Louis Gamers Gray 12) St. Louis Gamers White 13 ) Illinois Diamond Devils 14) Sangamon County Chaos 15) Fox Valley Royals 16) Mizuno Eagles Blue
April 15-17
sold-out
9u: 1) Lenz Field 9u Warriors Blue* 2) Lenz Field 9u Warriors Red* 3) St Joes 9u Red 4) Pekin Gamers 5) St. Louis Red Sox 6)
10u:1) Jr. Prospects 2) Warren Blue Devils 3) New Lenox Rebels Black 4) Staunton Storm 5) Lincoln Way Blue Demons 6) Rochester Rockets 7) Chatham Venom 8) Lake Villa Venom 9) 1926 Bomber 10) Pekin Gamers
13u: 1) Rizza/Electric Baseball 2) Illinois Dawgs 3) St. Louis Knights 4) Springfield Bandits 5) Illinois Sparks 6) St Joes 7) Missouri Longhorns Orange 8) Warren Blue Devils Blue 9) Missouri Clowns 10) Chesterfield Rockets 11) Bulldogs (MO) 12) St. Louis Gamers Gray 13) St. Louis Gamers Blue 14) Springfield Bulldogs 15) Jr Prospects 16) Tinley Park Bulldogs 17) The Future 18) Patriots 13U
April 22-23 (Easter Weekend)
sold-out
11u: 1) Windy City Travelers 2) Chatham Force 3) PAL Pepitones
12u: 1) Windy City Travelers 2) Southwestern Athletics 3) Team Sharp 4) Jacksonville Lightning
13u: 1) Illinois Crush 2) West Central Jaguars 3) Frankfort Square Raptors 4) Illinois Flames 5) Champaign Dream American 6) Southern Storm 7) Fox Valley Thunderhawks
14u: 1) Wood River Sun Devils 2) Webster Titans 3) Plainfield Jaguars 4) Springfield Bluechips
12u ASA: 1) ASP Poison 2) Central IL Chaos* 3) Prairieland Pride 4) Taylorville Lightning
April 29-May 1
sold-out
11u: 1) Plainfield Diamond Kings 2) LaGrange Warriors 3) Troy Titans-Serroto 4) Missouri Diamond Dogs 5) Plainfield Grasshoppers 6) Illinois Celtics 7) Plainfield Warriors 8) Lincoln-Way Blue Demons 9) Tri County Red Devils 10) Chatham Force
14u: 1) Stateline Firebirds 2) Frankfort Force 3) Edwardsville Tigers 4) Eureka Jr. Wildcats 5) Wilmington Cats 6) Rawlings Jr. Prospects 7) Wheatland Ducks White 8) Tri County Red Devils 9) Victory Baseball 10) St. Louis Show 11) Indiana Mustangs Red 12) Indiana Dirtbags

12u ASA: 1) Wiers Lady Warriors 2) Central Illinois Chaos 3) Midstate Crushers 4) Bluff City Lady Sox 5) Black Widows '99 6) Unity Rebels 7) Sherman Force 8) Lady Outlaws 9) Chatham Red Heat 10) Pekin Lil'lettes 11) Auburn Avalanche
NOTE - This tourney has more teams registered from ASA than we could take. The first 12 paid teams will comprise the tourney field. Thanks.
May 6-8
sold-out
12u: 1) Peoria Diamond Devils 2) GABA Gators 3) Chillicothe Crush 4) Clinton Cobras 5) Quincy Cardinals 6) Jacksonville Lightning 7) Dardenne Eagles 8) Missouri Longhorns-Orange
13u: 1) Springfield Bulldogs 2) Missouri Clowns 3)West Central Jaguars 4) Mattoon Hitmen 5) Illinois Intimidators 6) Diamond Stars 7) McHenry County Outlaws 8) Fenton Vipers 9) BNB Renegades 10) Illinois Hitmen 11) Bartlett Silver Hawks 12) Jacksonville Warriors 13) Central IL Express 14) Springfield Fire 15) Massac Patriots 16) Troy Thunder
May 13-15
sold-out
9u: 1) Lenz Field 9u Warriors Blue 2) Lenz Field 9u Warriors Red 3) Victory 9u Black 4) Mahomet Diamond Dogs 5) Illinois Sparks 6) Chatham Nationals 7) Missouri Hitmen 8) Lockport Cobras
11uAA:1) LaGrange Lions 2) Champaign Fuse 3) Victory White 4) Mahomet Diamond Dogs 5) Chatham Force 6) Missouri Longhorns 7) Illinois Raiders 8) St. Joseph Heat 9) Angels Baseball Club 10) Hoopston Anthem 11) Lakeside Legends 12) Pekin Gamers 13) Hitting Center Arsenal 14) Pontiac Braves
11u Invite: 1) Tinley Park Bulldogs 2) McHenry Co. Hurricanes 3) Victory Baseball 4) Rawlings Jr Prospects-Killian 5) New Lenox Rebels 6) Peoria Irish 7) KC Huskers 8) Illinois Sparks 9) Team Illini
May 20-22
sold-out
10u: 1) Orland Park Magic 2) Mokena Blaze 3) Illinois Sparks-Skrabis 4) Illinois Edge 5) Wilmington Wildcats 6) Missouri River Bats 7) Pekin Gamers 8) Jr. Predators 9) Morton Red Fury 10) Bloomington Renegades 11) The Hit Squad
14u: 1) Victory Gold Baseball 2) Tri County Gunners
3) Chesterfield Bulldogs 4) Jacksonville Bulldogs 5) St. Clair Vipers 6) Central Illinois Predators 7) Edwardsville Tigers 8) Champaign Raiders 9) The Unit Effingham 10) Elkhart Rip City Rebels 11) Central Illinois Slam
12) Mudcats

14u ASA: 1) Mid Central Strikers 2) Pekin Lil'lettes 3) TC Chaos 4) New Lenox Lightning AA 5) Canton Purple Crush 6) Capitol City Crush
May 27-29
sold-out
8u Machine Pitch: 1) Lenz Field 8u Warriors 2) Pekin Gamers 3) Pawnee Pride 4) Team Illini 5) Rawlings Rebels 6) Sullivan River Bandits 7) Rawlings Jr. Prospects 8) Bison Outlaws 9) Springfield Rays 10) Rawlings Redbirds 11) Rawlings Sluggers 12) Giants
12u: 1) Rawlings Prospects 2) Quad City Redbirds 3) Irvington Rattlers 4) Lake County Bombers 5) Waterloo Wizards 6) Effingham Thunder 7) Bethalto Eagles
15u:1) Stallions Baseball Club 2) Suburban Spartans 3) Illinois Bruins 4) Mid-State Crushers 5) Springfield Sluggers 6) St. Louis Captains 7) Jacksonville Heat 8) Springfield Statesmen 9) Springfield Bulldogs
June 3-5
sold-out
10u: 1) Lockport Cobras 2) Staunton Storm 3)Tuscola Tomahawks 4) 1926 Bombers 5) Yorkville Foxes 6) Minooka Rivercats 7) Arnold Bulldogs
13u: 1) New Lenox Rebels 2) Lincoln Way Pressure 3) Tinley Park Bobcats 4) Eureka Jr. Wildcats 5) Wedron Riverhawks 6) Tri County Red Devils 7) St. Joseph Bandits 8) Chatham Talons 9) Homer Heat Maroon 10) Edwardsville Redbirds 11) Missouri Heat 12) Jacksonville Warriors 13) Edwardsville Nationals 14) Plainfield Raiders 15) Naperville White Sox 16) Waukee Cobras
16u ASA: 1) Central Illinois Thunder* 2) Bluff City Sox 3) East Peoria Express 4) McDonough CATS 5) Wild Blaze 6) Ottawa Extreme 7) Canton Monical's 8) Tri-County Lightning
June 10-12
sold-out
12u: 1) Wiers Warriors 2) Wasco Wolverines 3) Plainfield Tornadoes 4) Mahomet Diamond Dogs 5) Sullivan Mudcats 6) Indiana Starz 7) Quincy Titans 8) HC Renegades 9) Troy Thunder 10) ECI Liberty 11) Quincy Cardinals 12) Worden Wolverines 13) Danville Chiefs
15u: 1) Maryland Heights American Legion 2) BNBA 15 Gold 3) South-West Stars 4) Jefferson County Blazers 5) Rawlings Tigers 6) Edge Baseball 7) Quads 8) Springfield Statesmen 9) St. Joseph Bandits 10) Barnstormers 11) Godfrey Giants 12) Midwest Rage 13) Spring Valley Riverdawgs
June 17-19
sold-out
9u State: 1) Bloomington Renegades Red,2) BNBA Renegades Blue, 3) Bond County Buccaneers, 4) Edwardsville Tigers Black, 5) The Future, 6) Homer Heat, 7) Illinois Edge, 8) Jr Gateway Grizzlies, 9) Lenz Field Warriors Blue, 10) Lenz Field Warriors Red, 11) Mahomet Diamond Dogs,12) Pekin All-Stars, 13) Pekin Gamers, 14) QC Hitmen 15) Champaign Dream 16) Illiana Chiefs 17) St. Joe Heat

16u: 1) Springfield Mustangs 2) IL Redbirds Black 3) IL Redbirds- Red 4) Central IL Stars 5) Rodney Miller All-Stars 6) Washington 16u 7) Central Illinois Outlaws 8) Quincy Riversharks 9) Rawlings Tigers 10) Decatur Commodores 11) Springfield Bobcats 12) Indiana Breakers 13) St. Louis Bulldogs 14) Jacksonville Heat 15) Limestone Legion 16) Central IL Elite
June 24-26
sold-out
11u State: 1) Bartlett Bandits, 2) BNBA Renegades, 3) Champaign Dream, 4) Champaign Fuse, 5) Chatham Force, 6) Geneseo Leafs, 7) Illinois Crush Orange, 8) Illinois Valley Express, 9) Lake County Sidewinders, 10) Lake Villa Legends, 11) Mendota Gold, 12) Maryville Redbirds, 13) Moline Blackhawks, 14) Quad City A's, 15) Rochester Rockets, 16) Romeoville Spartans, 17) Sangamon County Loggers 18) St Joe Heat, 19) Warren Blue Devils, 20) O'Fallon Bulls, 21) Southern IL Diamondbacks, 22) Breese Chargers, 23) Tri-County Red Devils, 24) Pekin Gamers, 25) SI Hustlers, 26) Danville Chiefs, 27) Sauk Valley Diamond Dawgs, 28) Orion Baseball, 29) Canton Little Giants, 30) Team Extreme, 31) DuPage Dragons, 32) Hitting Center Arsenal
July 1-3
sold-out
7u Midwest Championship: 1) Stateline Spikes 2) Pikeland Motors 3) Lenz Field Warriors 7u 4) Missouri Riverbats 5) Team Illini 6) St. Peters Sting 7) Greene County Thunder
8u Midwest Championship: 1) Lenz Field Warriors 2) Team Illini 3) Edwardsville Tigers 4) Olympia 5) Champaign Dream 6) Gateway Greenjackets 7) O'fallon Bulls 8) Pekin Gamers 9) Team Patriots
13u: 1) Champaign Dream Nationals 2) Jacksonville Warriors 3) Pekin Boys Club 4) Wheatland Ducks Gold 5) Minooka Indians 6) American National Eagles 7) Geneseo Leafs 8) Waterloo Diamond Dogs 9) Quincy Storm 10) Missouri Strykers 11) Whiteford Warriors 12) Perfect Game 13) Southern Illinois Bullets 14) Missouri Clowns 15) Villa Park Pirates 16) Rock Falls Rapid Fire
July 8-10
sold-out
12u: 1) Indiana Bulls 2) Lincoln Way Yellow Jackets 3) Palatine Travelers 4) St. Joe Heat 5) Bloomington Outlaws 6) St. Louis Sting 7) Quincy Cardinals 8) ECI Liberty 9) Missouri YardDawgs 10) Team Mascoutah 11) Chesterfield Bombers 12) Jacksonville Lightning 13) Crystal Lake Bombers 14) Franklin Township Lightning 15) Pekin Gamers 16) Macomb
14u: 1) Monster Baseball Club 2) Lafayette Bronchos 3) St. Louis Recruits 4) Northside Warriors 5) Lemont Indians 6) Chesterfield Bulldogs 7) Lemont Phantoms 8)Troy Baseball 9) Oak Forest Storm 10) Jacksonville Bulldogs 11) Midwest Mayhem 12) Tilton Baseball 13) Palos Stampede 14) Champaign Raiders 15) Kingsmen 16) Southern IL Cougars
July 15-179u: 1) Lenz Field 9u Warriors Blue 2) Lenz Field 9u Warriors Red 3) Plainfield Diamond Kings 4) Team Easton Prowlers 5) Pekin All-Stars 6) Champaign Xpress

15u: 1) BNBA 15 Blue 2) Eastern Illinois Rockets 3) Mid-West Phillies 4) Mid-State Crushers 5) Springfield Sluggers 6) Naperville White Sox 7) Red Wings 8) SI Diamond Dogs 9) SI Bombers 10) Hoosier Diamond 11) Midwest Rage 12) Judson Worth Raiders
July 22-24
16u & 18u FULL
11u: 1) Highwood Braves 2) Mid-State Gamers 3) Schaumburg Flyers Gold 4) St. Joe's Red
12u: Crawford County Hitmen
16u: 1) BNBA 16 Blue 2) St. Louis Recruits Baseball Club 3) Quincy 4) Springfield Scorpions 5) Springfield Mustangs 6) Springfield Bobcats 7) Legends 8) Hitmen Baseball
18u: 1) BNBA 17 Blue 2) St. Louis Recruits Baseball Club 3) Western Illinois Hawks 4) Midwest Stallions 5) Jacksonville Edge 6) Springfield Astros 7) The Hitting Center 8) Oswego Braves 9) Diamond Cutters 10) Michigan Prep Stars 11) Norwood Blues 12) McLean County Bulls
August 13-148 & 9u: 1) Bloomington Crushers 2) Lenz Field Warriors 3) Victory Gold 4) Black Diamond 9u 5) Vernona (WI) All Stars 6) Rochester Rockets 9u
7) Mattoon Little League Slammers
8) Granite City Diamond Dawgs 9) Gillespie Sting 9u

12u: 1) Stingrays 2) St. Louis Cobras 3) Missouri Panthers 4) Germantown Cobras
August 27JH Jamboree
Softball: 1) Wood River 2) Payson 3) Our Saviour
Baseball: 1) Springfield Christian 2) Payson 3) Lincoln Magnet 4) Edwardsville Liberty 8th 5) Edwardsville Lincoln 7th 6) Southwestern 7) Our Saviour 8) Edwardsville Liberty 7th 9) Edwardsville Lincoln 8th 10) Champaign Franklin
August 288u: 1) Carrollton Hawks 2) Rushville Rockets 3) Springfield Cyclones 4) Jacksonville Badgers 5) Jacksonville Bulldogs 6) Jacksonville Titans
September 119u: 1) Lenz Field Warriors 9u 2) Mid State Gamers
11u: 1) Hannibal Bross Bombers 2) Lenz Field Warriors Blue 10u 3) Team Illini 4) Orient Miners 5) Springfield Cardinals
September 17-18Sept 18th only: 10u AA: North Mac , Chatham Nationals, Lenz Field 9u Warriors
September 24-25Sunday Sept 25th only: 10u/11u: Springfield Bulldogs 11u* vs Lenz Field Warriors 10u (Looking for one more team to make this a three way event)

16u: 1) Illinois Sparks 2) St. Louis Gamers 15u 3) St. Louis Gamers 16u 4) Rawlings Tigers 5) Rawlings Prospects (Stephens)*

18u: 1) Missouri Elite 2) Galesburg* 3) Rawlings Tigers* 4) Rawlings Prospects (Pontius)
October 1Lenz Field Warriors Blue 10u vs. Tri County Bombers 11u 1:00 PM Doubleheader

Softball

12u: 1) Team Esprit (Jones) 2) Greene County Venom 3) CIGS Rebels Blue 4) Stl. Slam

October 210u: 1) Lenz Field Warriors Blue 2) Champaign Tribe 3) New Athens Yellow Jackets* 4) Renegades 5) Illinois LIghtning*
11u: 1) Missouri Stixx 2) Springfield Dodgers 3) Champaign Tribe* 4) Plains Bulldogs 5) Young Guns
October 8-910u & 11u: 1) Lenz Field Warriors Blue 2) Wiers Warriors
3) Springfield Bulldogs 4) Missouri Longhorns 5) Hit Squad 6) Lake Villa Venom

12u: 1) Hitting Center Arsenal 2) Inferno 3) Team Illini 4) Troy Titans 5) Missouri Outlaws 6) Next Level Tornadoes
14u: 1) Indiana Irish Gold 2) BNBA Renegades 3) Champaign Tribe (Capetta)
October 15-1616u: 1) St. Louis Gamers 15u 2) Illinois Redbirds Red 3) Illinois Redbirds Gold 4) Illinois Redbirds Black 5) Schaumburg Seminoles 6) St. Louis Sting
18u: 1) Central Illinois Eagles 2) GBA Bears 18u 3) Hard Knox Baseball 4) St. Louis Recruits 17u 5) Illinois Redbirds Red 6) Greg Blaesing 7) Glendale Falcons 8) St. Louis Gamers 17u