Committed Teams for 2015

Listed below are teams that are paid for 2015. If there is an ‘*’, that means they are sending in their payment.

Many of our boys USSSA Tournaments will be separated into A/AA and AAA/Major divisions (and we will crown 2 champions in each age group), if the number of teams in each division warrants us splitting them. 

Contact Tim Culbertson today at director2@lenzfield.com to get your team on this list.

Please note that full payment is required to officially secure a spot in our tournaments.

DatesCommitted Teams
March 20-22
High School
Jamboree
HS Baseball 1A/2A: 1) St. Joe Ogden 2) Riverton 3) Marquette Academy 4) Carlinville 5) Chicago Christian 6) Ridgewood (Woodhull) 7) Red Bud 8) Brimfield 9) Mt. Pulaski 10) Serena 11) Princeville 12) Bushnell-West Prairie 13) Midland 14) Salt Fork 15) Routt Catholic 16) Midwest Central

HS Baseball 3A/4A: 1) Carmel Catholic 2) Johnsburg 3) Maine South 4) Jacksonville 5) Normal U-High 6) Marmion Academy 7) Solorio Academy 8) Peoria Richwoods

HS Softball 1A/2A: 1) Rushville-Industry 2) Princeville 3) Marquette Academy 4) Chicago Christian 5) Seneca 6) Maroa Forsyth 7) Regina Dominican 8) Routt Catholic 9) Serena

HS Softball 3A/4A: 1) Carmel Catholic 2) Rock Island 3) Jacksonville
March 27-29
High School
Jamboree
HS Baseball 1A/2A: 1) Rockford Christian 2) Illinois Lutheran 3) Chicago Christian 4) Valmeyer 5) Winnebago 6) Mercer County 7) Reed-Custer 8) Illini Bluffs 9) Walther Christian

HS Baseball 3A/4A: 1) Fenwick 2) Morris 3) Glenbard North 4) Marengo 5) Fremd 6) Naperville Central 7) Lake Zurich 8) Washington

HS Softball 1A/2A: 1) Routt Catholic 2) Rushville-Industry

HS Softball 3A/4A: 1) Yorkville 2) Morris 3) Taylorville
April 3-4
Easter Weekend
No Games Sunday
4 Game Guarantee

sold-out
11u Boys: 1) Lenz Field Warriors 2) Streator Aces 3) Chatham Braves Red 4) East Peoria Raiders 5) Central Illinois Hitmen
12u Boys: 1) Champaign Dream 2) Lenz Field Warriors 3) Jerseyville Panthers 4) Rockford Big Dogs 5) St. Louis Pirates-Sabres 6) Ottawa Outlaws
13u Boys: 1) Lenz Field Warriors 2) Jerseyville Attack 3) Streator Express 4) Oakland Diamondbacks 5) Bloomington Renegades Blue
14u Boys: 1) Springfield Bombers 2) Godfrey Bandits 3) Hitting Center Arsenal 4) Quincy Raiders 5) Illinois Bulldogs
April 10-12
USSSA
Double Points
Weekend
(SP)

sold-out
10u Boys: 1) New Lenox Rebels Black 2) Lake County Lightning 3) Team Illini 4) Mt. Zion Braves 5) Dubuque Gold (Munson) 6) St. Louis Gamers 7) Dubuque Gold ( Stanton) 8) Hitting Center Arsenal 9) Warren Blue Devils 10) O'Town Jr. Panthers 11) Indiana Nitro

11u Boys: 1) Springfield Pride 2) Top Tier Royal 3) Top Tier Silver4) Lenz Field Warriors 5) St. Louis Angry Cards 6) Fokus Baseball 7) Huntley Red Raiders 8) Team Illini 9) Illinois Bulldogs 10) New Lenox Rebels Red 11) St Louis Prospect Academy 12) Rawlings Tigers (Seigel)

12u Boys: 1) St. Louis Naturals 2) Crystal Lake Bombers 3) Ottawa Avalanche 4) Lenz Field Warriors 5) St. Louis Pirates (Whiteside) 6) Perfect Game Royals (IA) 7) Perfect Game Dodgers (IA) 8) Springfield Pride Islanders 9) St. Louis Pirates (McCutcheon) 10) Manteno Raptors 11) Upper Deck Cougars 12) Will County Elite (Cardinal) 13) St. Louis Gamers 14) Collinsville Extreme

13u Boys: 1) St. Louis Naturals 2) Crystal Lake Bombers 3) LaSalle County Lightning 4) St. Louis Pirates (Stinnett) 5) Lenz Field Warriors 6) Top Tier North Silver 7) Top Tier North Royal 8) Central Illinois Aces 9) St. Louis Gamers Blue 10) St. Louis Pirates Elite 11) Warren Blue Devils 12) Frankfort Rhinos East 13) St. Louis Gamers Gray 14) Mustangs Baseball Club 15) Jays Baseball Club 16) St. Louis Prospects (Ruiz) 17) St. Louis Prospects (Robinson) 18) Dubuque Gold (Belken) 19) Lids Indiana Bull Black 20) St. Joe Blast

14u Boys: 1) Warren Blue Devils 2) Top Tier North Silver 3) Top Tier North Royal 4) St. Louis Pirates (Long) 5) Central Illinois Aces 6) STL Prospects Academy (Krogman) 7) Outlaws Baseball 8) Hitting Center Arsenal 9) St. Louis Naturals 10) Lake Zurich Cougars 11) Antioch Sequoits 12) Midwest Dodgers 13) Xtreme Heat 14) Bluff City Sox 15) Louisville Slugger Warriors 16) Dubuque Gold (Witry) 17) DeWitt Sabres 18) St. Louis Gamers Gray 19) St. Louis Gamers Blue 20) Baseball Academics IN Magic 21) Crystal Lake Cardinals 22) St. Louis Pirates (Robinson)
April 17-19
(SP)

sold-out
9u Boys: 1) Next Level Blazers (WI) 2) New Lenox Rebels Black 3) Wasco Warriors 4) Springfield Pride 5) Champaign Dream 6) Springfield Cardinals 7) Twin City Inferno 8) Litchfield Bullets 9) Missouri Gators Blue 10) Missouri Gators Orange 11) Dubuque Gold (Kirman) 12) Burlington Xplosion Blue 13) Edwardsville Tigers Orange 14) Flossmoor Firebirds

10u Boys: 1) Wind Lake Screaming Eagles (WI) 2) Springfield Pride Cyclones 3) New Lenox Rebels Red 4) St. Louis Redbirds 5) Stiks Academy (WI) 6) Midwest Mudcats 7) Mattoon Hit-Men Gold 8) Dubuque Gold (Bolibaugh) 9) Quad City Cannons 10) KVL K-Hawks 11) Quad City Hitmen 12) Burlington Xplosion

11u Boys: 1) Dubuque Gold (Sear) 2) Springfield Pride 3) Lenz Field Warriors 4) Wind Lake Screaming Eagles (WI) 5) Plainfield Mutiny 6) Burlington Xplosion 7) KVL K-Hawks 8) Granite City Jr. Warriors 9) Dirt Dogs 10) Rawlings Xtreme 11) Quad City Hitmen Premier 12) Iowa Warriors 13) Quad City Hitmen Elite 14) Milton Mad Dogs

12u Boys: 1) Dubuque Gold (Leibfried) 2)KVL K-Hawks 3) Steelers 4) Wind Lake Screaming Eagles 5) Springfield Pride Islanders 6) New Lenox Rebels Red 7) LaGrange Lions 8) Quad City Hitmen Elite 9) Springfield Blue Chips Blue 10) Wasco Warriors
11) Lenz Field Warriors 12) Team Mizuno Illinois 13) Iowa Warriors 14) St. Louis Pirates-Sabres 15 )Stiks Academy
16) Springfield Batbusters

13u Boys: 1) Wind Lake Screaming Eagles 2) Lake Co. Lightning Black 3) KVL K-Hawks
4) Dubuque Gold (Jaeger) 5) Diablos 6) Illinois Valley Shockers 7) Champaign Express 8) Lenz Field Warriors

14u Boys: 1) Aurora Lightning 2) Wind Lake Screaming Eagles 3) Collinsville Extreme 4) Huntley Red Raiders
5) Hitting Center Arsenal 6) Bloomington Bolts 7) Palatine Travelers Red Heat 8) KVL K-Hawks 9) Illinois Bulldogs 10) BNBA Renegades Blue 11) Indiana Knights 12) Xtreme Heat 13) Quincy Raiders 14) Extreme Elite 15) Missouri Gators Blue 16) Dubuque Gold (Pins)
17) Clinton Kings 18) Team Missouri (Gibbs)
April 24-26

sold-out
10u Boys: 1) Lincoln Way Blue Demons 2) Antioch Warriors 3) Edwardsville Tigers Black 4) Central Illinois Swing
5) Pirates 6) Illinois Celtics 7) Plainfield Tornadoes 8) Team Illini 9) Snappers Baseball
11u Boys: 1) Lake St. Louis Blue Sox 2) Illinois Bulldogs 3) Lockport Cobras 4) Plainfield Raiders 5) Lenz Field Warriors
6) Edwardsville Tigers 7) Team Illini 8) Rawlings Tigers (Robinson)
12u Boys: 1) Springfield Blue Chips Orange 2) Lockport Diamondbacks 3) Edwardsville Tigers 4) Mahomet Diamond Dogs
5) St. Louis Browns 6) Racine RiverDawgs7) Hitting Center Arsenal 8) Wiers Warriors 9) St. Louis Bandits
13u Boys: 1) Team Combat 2) Mahomet Mavericks 3) Muskego Warriors 4) Canton Little Giants 5) Chatham Nationals
6) Monticello 7) Thunder St. Louis Thunder 8) St. Joe Storm 9) Team Mascoutah
14u Boys: 1) Hamilton Jr. Chargers Red 2) Hitting Center Arsenal 3) Rawlings Tigers (Carney) 4) Mid Illini Swingmen
5) PAC Diamond Kings 6) Orland Park Magic 7) Wisconsin Panthers Red
10B ASA Girls: 1) Bluff City 2) Lenz Field Lady Warriors 3) Beardstown Bandits 4) Tri-County Thunder 5) Jacksonville Crush
12B ASA Girls: 1) Bi-County Thunder 2) East Peoria Express Red 3) Bluff City FP 4) Wiers Lady Warriors 5) Monticello Magic
6) Law Automotive Lady Stars 7) Prairieland Pride
14B ASA Girls: 1) Heat Thunder 2) Sharks Softball 3) Midwest Intensity 4) Midwest Xtreme 5) Bluff City FP
May 1-3
USSSA
Double Points
Weekend
(SP)

sold-out
7u Boys: 1) NEMO Stixx 2) Rawlings Recruits 3) Team Illini 4) Hannibal Mudcats 5) Team Combat Redbirds 6) Central Illinois Swing
8u Boys: 1) Edwardsville Tigers Black 2) St. Louis Bomb Squad 3) Team Combat Redbirds 4) Team Illini 5) Matoon Hit-Men Gold 6) River City Dirtbags 7) Stixx
9u Boys: 1) Mattoon Hitmen 2) Canton Little Giants 3) Pekin Bulldogs 4) The Lumberjacks 5) Springfield Pride 6) Rawlings Xtreme (Shelton) 7) Hillsboro Jr. Toppers 8) Greene County Railroaders 9) Rawlings Tigers 10) Mid-Mo Express 11) Quad City Hitmen Elite 12) Five Tool Performance 13) Team Illini
10u Boys: 1) Missouri Stixx 2) Bloomington Renegades 3) River City Dirtbags 4) Wood River Oilers 5) Springfield Jr. Cyclones 6) PURE Heat Baseball 7) Herrin Tigers 8) Team Illini 9) Lemont Indians 10) Stl. Prospects (Wilson/Benes)
11u Boys: 1) Bloomington Renegades Red 2) Rawlings Xtreme (York) 3) Princeton Prowl 4) Five Tool Performance 5) Springfield Pride 6) Mattoon Hitmen 7) Team Illini 8) Homer Heat 9) Lenz Field Warriors
12u Boys: 1) Lemont Indians 2) Illinois Valley Venom 3) Illinois Valley Vipers 4) Metro Thunder 5) Bluff City Sox 6) Washington Co. Raiders7) Columbia Stars 8) Chesterfield JAXX 9) Pekin Gamers 10) Springfield Pride Islanders 11) Rawlings Xtreme (Horn) 12) Springfield Batbusters
13u Boys: 1) St. Louis Vipers 2) Rawlings Tigers (Lawson) 3) Lenz Field Warriors 13U 4) Missouri Stixx 5) Indiana Warriors 6) St. Louis Gamers White 7) Big Red 8) Lenz Field Warriors 12u
14u Boys: 1) Hitting Center Arsenal 2) Collinsville Extreme 3) Rawlings Recruits 4) Recruits Baseball Club 5) Washington Panthers 6) Quincy Raiders 7) Aces Baseball 8) Xtreme Heat 9) Missouri Vipers Elite 10) Extreme Elite 11) STL Prospects Premier 12) St. Louis Pirates 13) Rawlings Tigers (Gilliam)
May 8-1010u A/AA Boys: 1)Wilmington Wildcats 2) Will County Elite Baseball 3) Carlinville Muddogs 4) Springfield Jr. Cyclones
12u A/AA Boys: 1) Wilmington Wildcats 2) Gillespie Sting 3) Hillsboro Jr. Toppers 4) Lake Zurich Cougars Blue 5) Sherman Sluggers 6) Hitting Center Arsenal 7) Quad City A's 8) Champaign Tribe
14u A/AA Boys: 1) Hitting Center Arsenal 2) Rawlings Tigers (Rogers)3) Indiana Nitro 4) Xtreme Heat 5) MVC Aces6) Illinois Bulldogs 7) Dunlap Eagles 8) Jacksonville Thunder
10B ASA Girls: 1) Lenz Field Lady Warriors 2) Tri-County Thunder 3) HYL Elite

14B ASA Girls: 1) WCI Fusion 2) Midwest Intensity 3) House of Sportz 4) Mount Zion Lady Braves 5) Impact 6) Southern Illinois Ice 7) Express 8) Southern Illinois Sluggers
May 15-17
(SP)

sold-out
9u Boys:1) Springfield Pride 2) The Lumberjacks 3) Sangamo Stealth 4) Greene County Railroaders 5) Eureka Wildcats 6) Rawlings Recruits7) Plains Cardinals 8) Team Illini
10u Boys: 1) Springfield Pride Cyclones 2) Midwest Mudcats 3) Midwest Eagles 4) Nitro (MO) 5) Pikeland Buick GMC 6) Rawlings Recruits 7) Springfield Mets
11u Boys: 1) Illinois Crush 2) Springfield Pride 3) Lenz Field Warriors 4) NEMO Stixx 5) Muscatine Tribe
12u Boys: 1) Litchfield Bullets 2) Columbia Titans 3) Washington Panthers 4) Troy Spartans Red 5) Edwardsville Tigers White 6) Bluff City Sox 7) Jokers Reloaded 8) Stealth Baseball 9) Springfield Pride Islanders
13u Boys: 1) Quincy Blast 2) Springfield Cyclones 3) Diablos 4) Rawlings Recruits 5) Edwardsville Tigers 6) Lenz Field Warriors 12u7) NEMO Stixx 8) Lenz Field Warriors 13u9) West Inglewood Tigers 10) DB A's
14u Boys: 1) Stallions Blue 2) Hitting Center Arsenal 3) Rochester Rockets 4) Quincy Raiders 5) Chatham Venom 6) Springfield Bombers 7) Springfield Cyclones 8) North Scott Lancers 9) Mahomet Diamond Dogs 10) DB A's 11) St. Louis Prospects White 12) St. Louis Prospects Red
May 22-2411u Boys: 1) Lenz Field Warriors 2) Northern Illinois Reds 3) Twin City Tians 4) River Rebels 5) Frankfort Force
13u Boys: 1) Northern IL Reds 2) Q-Town Roadrunners3) Springfield Batbusters 4) Diamonds Force 5) Lenz Field Warriors
10B ASA Girls: 1) Lenz Field Lady Warriors 2) Villa Grove Elite 3) Beardstown Bandits 4) Tri-County Thunder 5) Jacksonville Crush 6) Bond County Bobcats 7) McDonough Cats Bobcats 8) Eagles Fastpitch '05 9) Little Eagles 10) Cobras Black 11) Ice Fastpitch
12B ASA Girls: 1) Southern Il Lady Roughnecks 2) Black Widows '03 3) Villa Grove Elite 4) Revelation Outlaws
14B ASA Girls: 1) Toxic Softball 2) McDonough Cats Cougars 3) Capital City Crush
May 29-31
(SP)

sold-out
8u Boys: 1) Central Illinois Swing / Easton 2) Monticello Sages 3) O'Donnells 4) Twin City Titans 5) Forsyth Fire 6) Riverbend Redbirds/Combat 7) Ofallon Blue Sox 8) Danville Fury 9) Bond County Buccaneers
10u A/Rec Boys: 1) ECI M80's 2) Forsyth Fire 3) Monticello Sages 4) Hannibal Mudcats 5) Midwest Mudcats 6) Chatham Redskins 7) Staunton Heaters 8) Twin County Royals 9) Tremont Turks 10) Hillsboro Jr. Toppers 11) Rochester Rockets (Steers) 12) Pikeland Buick GMC 13) East Peoria Raiders 14) Edwardsville Tigers Orange 15) Hannibal Pirates

11u A/Rec Boys: 1) ECI M80's Blue2) ECI M80's Red3) Minooka Mudslingers 4) Batavia Bulldogs 5) Indiana Vipers Blue 6) Gillespie Sting 7) Southern Illinois Bandits 8) NEMO Blitz 9) Manteno Raptors 10) Oswego Panthers Orange 11) Ralls County Rebels 12) Quincy Cyclones 13) Bond County Buccaneers 14) Pontiac Tomahawks 15) Rochester Rockets 16) Falcons Baseball 17) Greenfield Tigers 18) St. Louis Legends
12u A/Rec Boys: 1) Minooka Mudslingers 2) Maryville Cougars 3) Hannibal Mudcats 4) Shield Baseball 5) Crusaders 6) Synergy 7) Chesterfield Cyclones 8) Southern Illinois Bandits 9) Edwardsville Rangers 10) Monticello Thunder 11) St. Charles Hawks 12) WL Cardinals 13) Southern Illinois Rockets 14) Edwardsville Cardinals 15) St. Louis Slam 16) Jr. Dawgs17) St. Louis Bombers 18) Maryville Shamrocks 19) Midwest Hammerheads 20) Jerseyville Jr. Panthers 21) Baseball For LIFE Whitesox 22) Red Devil Baseball Club 23) Pontiac Braves 24) Taylorville Storm

13u A/Rec Boys: 1) Monroe County Bomb Squad 2) Bethalto Jr. Eagles 3) Chatham Redskins 4) Chesterfield Express 5) Llywelyn's Bombers 6) St. Louis Aces 7) Quincy Blast 8) Havana Ducks 9) St. Louis Redhawks 10) Twin County Royals 11) Tremont Turks 12) Batavia Bulldogs Gold 13) Bloomington Elite 14) Springfield Cyclones 15) Rochester Rampage 16) Falcons 17) Brighton Bulldogs 18) Edwardsville Orange Sox 19) Baseball For LIFE Whitesox 20) Menard County Havoc 21) Sycamore Titans 22) Hitting Center Arsenal 23) Central Illinois Steelmen 24) Gillespie Sting
14u A/Rec Boys: 1) ECI M80's 2) East Peoria Gamblers 3) West Lafayette Gray 4) River City Dirtbags 5) Twin City Scorpions 6) Gillespie Sting 7) Granite City Braves 8) Dunlap Gold 9) Wentzville Giants

June 5-7
12u Boys
AAA/Major Invite

sold-out
12u AAA/Major Boys: 1) Lenz Field Warriors 2) Indiana Nitro 3) Perfect Game Royals 4) Jackson Coyotes
5) Indy Vipers 6) Collierville Dragons Maroon 7) Asbury Expos 8) STL Prospects Premier 9) Mac-N-Seitz Indians

15u Boys: 1) Madison Black Thunder 2) Mid State Gamers 3) Blaze 4) Main Street Graphics 5) St. Louis Shockers6) Springfield Rifles 7) Jr. Kakoks

10B ASA Girls: 1) Lenz Field Lady Warriors 2) Mid State Blaze 3) Springfield Stars 4) Avanti's Yellow Jackets 5) Beardstown Bandits 6) Mt. Zion Lady Braves
7) Kewanee Ballhawks

12B ASA Girls: 1) CASA Chaos '02 2) Springfield Stars '03 3) Lady Jr. Warriors 4) Avanti's Yellow Jackets 5) Starved Rock Bandits '02 6) Mid-Illini Mayhem 7) Bulldogs Elite 8) The Smash

14B ASA Girls: 1) Team Illini '01 2) Central Illinois Cyclones 3) CASA Chaos Crush 4) Tomahawks 5) Victory Fastpitch 13u 6) Toxic Softball 7) WCI Thunder 8) Avanti's Yellow Jackets 9) Champaign Blue Ice 10) Midwest Intensity 11) Warcats 01/02/15 12) Midwest Mystix '01 13) Impact 14) Southern Illinois Crush 15) Xplosion16) Heat Thunder
June 12-14
8u & 14u Global State Tourney (open to all States. 14u is 60/90 and 8u is machine pitch)
(SP)

sold-out
8u Global State Boys: 1) Central Illinois Swing / Easton 2) Team Illini 3) Southern Illinois Bullets 4) Springfield Cardinals 5) River City Dirtbags 6) Stixx 7) Chatham Force 8) Washington Panthers 9) Williamsville Shock
9u Boys: 1) Charleston Thunder 2) Athletics Baseball 3) Plainfield Raiders North 4) Bloomington Renegades 5) Clinton Co. Elite 6) O'Fallon Bombers 7) St. Louis Scorpions 8) Springfield Cardinals 9) Rawlings Xtreme
10u A/AA Boys: 1) Rawlings Tigers (Klaus) 2) Kirkwood Chaos 3) Vandalia Vandals 4) McLean County Twins 5) Bloomington Renegades 6) Troy Spartans 7) Rawlings Tigers (Johns) 8) Ellisville Tigers 9) Aviston Mustangs 10) River City Dirtbags
11) Metro East Naturals 12) Carlinville Mud Dogs 13) Midwest Mudcats
11u A/AA Boys: 1) Charleston Thunder 2) Naperville White Sox 3) Monticello Sages 4) Manhattan Badgers 5) St. Louis Aces 6) Bloomington Renegades Red 7) The Shield 8) Lenz Field Warriors 9) Recruits 10) Jacksonville Outlaws 11) Gunners 12) Midwest Wolverines 13) Wasco Wildcats14) Diamondstars
12u A/AA Boys: 1) St. Louis Redhawks 2) Oswego Cobras White3) IVC Ghosts 4) Vandalia Vandals 5) Regulators (MO)6) Avalanche 7) Jr. Gateway Grizzlies 8) St. Louis Scorpions 9) King City Knights 10) Coyotes 11) Valmeyer Mudcats 12) Columbia Wildcats 13) Monticello Thunder 14) Mattoon Hit-Men
13u A/AA Boys: 1) Troy Titans Blue 2) Crystal Lake Babe Ruth 3) Prospects 4) Monticello Thunder 5) Mon-Clair Mudacts 6) Hammers 7) NEMO Sluggers 8) Minnesota Jacks 9) Illiana Chiefs
14u Global State Boys: 1) Wheatland Ducks 2) Hitting Center Arsenal 3) Vandalia Vandals 4) Extreme Elite 5) BNBA Renegades Blue 6) Midwest Dodgers 7) Elite Baseball Training 8) Quincy Raiders 9) Crystal Lake Babe Ruth 10) Midwest Naturals11) Lumber Company 12) Quad City Hitmen Premier 13) Team Mizuno IL (Remole) 14) Homer Heat 15) Naperville Renegades
16u Boys: 1) Vandalia Vandals 2) Illinois Chargers3) Crystal Lake Babe Ruth 4) Champaign Tribe 5) Springfield Wolfpack 6) Canton Crushers 7) Central Illinois Rampage 8) Freeport Stix 9) ECI M'80's 10) Central Illinois Timber Rattlers 11) Team Mizuno Braves Red 12) Minnesota Jacks 13) Hitting Center Arsenal Black
June 19-21

sold-out
7u Boys: 1) NEMO Stixx 2) Troy Thunder 3) Team Illini 4) Southern Illinois Bullets 5) Central Illinois Swing
9u Boys: 1) Five Tool Performance 2) St. Joe Blue 3) Troy Thunder 4) Coal City Crushers 5) Collinsville Extreme 6) Rookies Baseball 7) Springfield Bandits 8) Knights 9) The Lumberjacks
11u Boys: 1) Lenz Field Warriors 2) St. Louis Gamers 3) Five Tool Performance 4) St. Louis Tide 5) Springfield Pride
15u Boys: 1) Crystal Lake Cyclones 2) Kane County Phantoms3) Hitting Center Arsenal Maroon 4) Plainfied Tornadoes 5) Midwest Timberwolves 6) Pleasant Prairie Predators 7) Central Illinois Timber Rattlers 8) Central Illinois Wildcats 9) St. Joe Thunder 10) St. Charles Capitals
17u/18u Boys: 1) Scorpions Baseball 2) Dee-Mack Warriors 3) Metro Storm 4) Robinson Maroons 5) Team Mizuno Braves Red 6) Mudcats
16B ASA Girls: 1) Shock Softball 2) CASA Pride 3) Blue Flames 4) Mid-State Slammers 5) Midwest Intensity 6) Central Illinois Elite 7) Missouri Ice 8) Missouri Heat 9) Unity Rebels 10) S.I. Sting 11) MO Tide
June 26-28
USSSA State AA Tournament
(SP)

sold-out
9u AA State Boys: 1) Quad City Cannons 2) Mahomet Diamond Dogs 3) The Lumberjacks 4) Springfield Pride 5) O'Fallon Bombers 6) Champaign Tribe 7) Greene County Railroaders 8) Rock Island Jr. Rocks 9) Metamora Lightning 10) Springfield Mets 11) Dixon Rebels 12) Litchfield Bullets 13) Granite City Braves
11u AA State Boys: 1) Metamora Hurricanes 2) Wasco Warriors 3) Sterling Sharks 4) Minooka Rivercats 5) Lake Villa Storm 6) New Lenox Rebels Black7) Limestone Rockets 8) Southern Il Dirt Dawgs 9) McHenry Cobras Black 10) Quad City Warriors 11) Illinois Bulldogs 12) Kewanee Heat 13) Tri County Red Devils 14) Galesburg Xtreme 15) Lenz Field Warriors 16) Kendall County Rebels 17) Troy Thunder 18) Dixon Rebels
13u AA State Boys: 1) Metamora Hurricanes 2) Monticello Thunder 3) KTB Gold 4) KVL K-Hawks 5) Lake Villa Lightning 6) Q-Town Roadrunners7) Freeburg Rebels 8) Quad City A's 9) Limestone Rockets 10) Oswego Panthers White 11) Canton Little Giants 12) Diablos 13) QC Cannons (Hitchcock)14) New Lenox Rebels Red 15) Rock Falls Rockets 16) Tri-County Red Devils 17) Galesburg Xtreme 18) QC Cannons (LaCamera) 19) Warriors Baseball 20) Dixon River Bandits 21) Renegades Blue 22) Illinois Valley Shockers 23) Streator Express 24) Jr. Kahoks Baseball
14u AA State Boys: 1) Rockridge Rookies 2) KVL K-Hawks 3) Collinsville Extreme 01/04/15 4) Limestone Rockets 01/04/15 5) Chatham Venom 6) Geneseo G-Sox 7) Quad City Warriors 8) Midwest Naturals 9) Xtreme Heat 10) Midwest Mayhem 11) Quad City A's 12) Mid-Illini Swingmen 13) Rock Island Jr. Rocks 14) Jacksonville Thunder
July 3-5
Team Appreciation
Discount Weekend #1

sold-out
12u Boys: 1) Springfield Blue Chips Orange 2) East Peoria Raiders 3) Galesburg Xtreme 4) Central Illinois Swing 5) Edwardsville Tigers Orange
13u Boys: 1) Hitting Center Arsenal 2) Galesburg Xtreme 3) Troy Spartans Red 4) Steeleville Tribe 5) Storm Baseball 6) Team Combat
15u Perfect Game PG25 Regional Boys: 1) Midwest Mayhem 2) Joliet Hitmen 3) Hitting Center Arsenal Black 4) St. Louis Dirtbags 5) CIBA National 6) CIBA American 7) St. Louis Pirates (Strickland) 8) Lake County Legends 9) Morris Baseball-American 10) Xtreme Baseball 11) St. Louis Gamers Blue 12) Batter's Box Outlaws 13) Central Illinois Wildcats
16B ASA Girls: 1) Shock Softball 2) CASA Pride 3) Storm Softball 4) Central Illinois Predators 5) Mid-State Slammers 6) Midwest Revolution 7) Monticello Magic 8) Midwest Intensity 9) Illiana Sparks10) Unity Rebels 11) Canton Lady Giants 12) USSSA Pride Angels
July 10-12
Team Appreciation
Discount Weekend #2


sold-out
9u Boys:1) Victory Baseball 2) Monticello Sages 3) Central Panthers 4) Nashville Sting 5) Loellke Legends 6) Marion Wildcats
10u Boys:1) Metamora Lightning 2) Midwest Boyz 3) Marshall County Mashers 4) Freeport Stix 5) Princeton Tigers 6) Spartans 7) Champaign Dream
11u Boys: 1) Victory Baseball 2) Marion Wildcats 3) Midwest Timberwolves 4) Tri-City Tornadoes 5) Lenz Field Warriors 6) Team Illini 7) Southern Illinois Bullets 8) Cedar Rapids Reds 9)Edwardsville Tigers 10) Iowa Crew
12u Boys:
13u Boys: 1) Princeton Tigers 2) Central Illinois Bullz 3) Southern Illinois Roughnecks 4) Pekin Gamers 5) Lenz Field Warriors 6) Team Fastball USA
14u Boys: 1) Central State Spikes 2) Illinois Ballers 3) Rhino Baseball 4) Xtreme Heat 5) Jacksonville Thunder 6) Highland Rattlers 7) Godfrey Bandits 8) Southern Illinois Scorpions 9) Plains Bulldogs 10) St. Louis Rays 11) Menomonee Falls Indians 12) Edwardsville Sluggers
16u Perfect Game PG25 Regional Boys:1) Landsharks Baseball 2) St. Louis Sting 3) Indiana Raiders Blue 4) St. Louis Pirates Premier 5) 29ers Baseball 6) Illinois Steel 7) Team Fastball USA Gold 8) Team Fastball USA Black 9) Southern Illinois Roughnecks 10) Canton Crushers 11) Team Mizuno Illinois 12) Central Illinois Rampage 13) Midwest Rangers National 14) Blaze
July 16-19
"Play the Turf"
Gold Ring
Championships

10u Boys:1) Carlinville Muddogs2) Team Illini 3) Oak Forest Blue Demons 4) Midwest Mudcats 5) Central Illinois Swing 6) Synergy

14u Boys: 1) Hitting Center Arsenal 2) Elite Baseball Training 3) Rhino Baseball 4) Chatham Venom 5) Team Mizuno IL (Remole) 6) Xtreme Heat 7) Midwest Shockers 8) Newburgh Shockers 9) Plains Bulldogs

16u Girls:1) Flash Softball 2) Mo Tide 3) Windy City Ice 4) QC Sonics 5) Mid-State Slammers 6) USSSA Pride Angels 7) Storm Softball
July 21-26
CABA 15u World Series
Open to all 15u teams
15u Boys: 1) Illinois Bulldogs 2) Oakland Bulldogs 3) Arsenal Black 4) Illinois Indians 5) Colorado River Knights 6) 68's Cavaliers 7) Indiana Breakers8) Minnesota Mash Baseball Club9) PC Diamond Jaxx 10) Team Fastball USA 11) St. Louis Pirates (Strickland) 12) St. Louis Pirates (Cook) 13) Naperville Renegades American 14) Springfield Rifles 15) Blaze 16) Illiana Thunderbolts 17) Midlothian Braves
July 25-26
Wood Bat Classic #1
10u Boys:1) New Melle Vikings 2) Columbia Blackhawks 3) Central Illinois Swing 4) Springfield Jr. Cyclones
12u Boys:1) Diamond Devils 2) Kirksville Redbirds 3) Diamond Dingers 4) Central Illinois Swing

Frosh/Soph Boys:1) Kane County Phantoms 2) Lake County Legends 3) Canton Crushers 4) Midwest Rangers American 5) Hitting Center Arsenal (Frank) 6) Cass County Elite 7) Civic Memorial Eagles Purple 8) Hitting Center Arsenal (Shepard) 9) Plains Bulldogs 10) Lenz Field Warriors 13u
Varsithy Boys:1) Missouri Redhawks 2) Troy Tournament Baseball Team3) Civic Memorial Eagles Gold 4) Midwest Elite 5) Illinois Dirtbags 6) Michigan Bulldogs
July 30- August 2
Elite All Star Showcase
(SP)
Committed States:
10u Boys:1) Central Illinois 2) Missouri (Wasson) 3) Wisconsin 4) Missouri (Macon) 5) Northern Illinois
11u Boys:1) "Iowa (Lindmark) 2) Wisconsin 3) Northern Illinois 4) Missouri (Shanahan) 5) Central Illinois 6) Missouri (Clark) 7) Iowa (Caffrey)

12u Boys:1) Northern Illinois (Janik) 2) Central Indiana 3) West Central Illinois 4) Missouri 5) Northern Illinois (Hays) 6) Southern Illinois7) Wisconsin 8) Central Illinois 9) Iowa
13u Boys:1) Northern Illinois 2) Missouri (Minda) 3) Southern Indiana 4) Wisconsin 5) Central Illinois 6) Missouri (Macon)


If you would like to coach or be a state director contact tom@lenzfield.com
August 8-9
8u Machine Pitch
Elite All Star Showcase
8u Boys:1) Missouri 2) SWIBL North 3) SWIBL South 4) Central IL 5) Eastern IL 6) Peoria Area
August 29
Junior HIgh Jamboree #2
Baseball: 1) Thomas Metcalf 2) Blessed Sacrament 3) Midwest Central Middle School 4) Carrollton
5) Champaign Franklin Middle School 6) Our Saviour
October 3-412B ASA Girls: 1) Lenz Field Lady Warriors 2) Chatham Hotshots 3) Capital City Crush

14B ASA Girls: 1) Champaign Blue Ice 2) Peoria Sluggers (Green) 3) Team Illini 4) Central Illinois Diamonds 5) Illinois Esprit '02 6) Chatham Pumas 7) St. Louis Esprit Metro '02
October 10-119u Boys:1) Bloomington Renegades 2) Springfield Batbusters 3) Central Illinois Swing 4) Midwest Mafia

11u Boys:1) Champaign Xpress 2) Edwardsville Tigers Orange 3) Chatham Redskins

7th Grade All Stars: 1) North 2) Central 3) South 4) West

8th Grade All Stars: 1) West Central 2) North 3) West 4) Southeast 5) Central 6) Northwest 7) Southwest 8) North Central
October 17-1810u Boys:1) Lenz Field Warriors 2) The Lumberjacks 3) Mattoon Hit-Men

11u Boys:1) Blue Spring Patriots 2) Midwest Boyz 3) Team Illini 4) Bloomington Renegades

12u Boys: 1) Davenport Little Hawks 2) Team Illini 3) Clay County Baseball

13u Boys:1) Lenz Field Warriors 2) Springfield Batbusters 3) Collinsville Extreme 4) Quad City Bombers

14u Boys:1) Wiers Warriors 2) Monticello Thunder 3) Central Illinois Bullz 4) Limestone Rockets 5) Bloomington Renegades Blue
October 24-2512B ASA Girls:1) Lenz Field Lady Warriors 2) Chatham Pumas 3) Chaos Elite 4) Springfield Stars 5) Capital City Crush 6) Prairieland Pride 7) Mid-State Fury

16B ASA Girls:1) Central Illinois Predators 2) Heat Thunder 3) Midwest Revolution-Berndt 4) Team Impact 5) Tomahawks (DS) 6) Chaos 2000

14u Boys:1) Central Illinois Bullz 2) Central Illinois Aces 3) Cedar Rapids Cougars 4) Mafia Baseball

Frosh/Soph Boys:1) Aurora Thunder 2) Hitting Center Arsenal 3) Coal City Cougars 4) Central Illinois Aces 5) St. Louis Sharks 6) Central Illinois Wildcats